Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci budou po celý víkend 13. a 14. dubna připraveny Olomoucké tvarůžky v nejrůznějších úpravách pro teplou i studenou kuchyni.

Můžete si zakoupit tvarůžkové produkty a suvenýry nebo si odnést speciální tvarůžkový dukát. Ujít si nenechte ani návštěvu stánku Muzea Olomouckých tvarůžků, které je jediné svého druhu v České republice.

Zajímá vás, jak festival probíhá a co všechno během něho můžete ochutnat? Podívejte se na video z loňského ročníku:

Zdroj: Youtube

Soutěž o titul Tvarůžkového krále 2024

V rámci oblíbené gastronomické akce proběhne poprvé v historii klání špičkových kuchařů o titul Tvarůžkového krále 2024. Šest šéfkuchařů z Olomouce a okolí se utká v kulinářské show a předvede své originální recepty s Olomouckými tvarůžky. „Každý ze soutěžících kuchařů uvaří v rámci zábavné cooking show vlastní tvarůžkový recept, který budou moci návštěvníci ochutnat v prodejních stáncích. Poté vyberou kuchaře, od kterého jim nejvíce chutnalo a označí jej v hlasovacím lístku. A pokud svým hlasem rozhodnou o tom nejlepším, vyhrají víkendový pobyt v Olomouci,“ přibližuje Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu města Olomouc.

Doprovodný program pro dospělé i děti

Kromě kuchařské show a pestré palety tvarůžkových pochutin festival nabídne více než sedm desítek prodejců, piva z místních minipivovarů, rozmanité krajové speciality a další řemeslné produkty v téměř 35 stáncích.

Gastronomickou část doplní bohatý doprovodný program zahrnující vystoupení hudebních hvězd a folklorních souborů, divadelní představení, klauniádu nebo fireshow. Pro malé návštěvníky jsou nachystány dílničky a malování na obličej.

7 tun tvarůžků

Olomoucké tvarůžky jako jediný původní český sýr jsou neodmyslitelnou součástí nejen tradiční tuzemské kuchyně, ale díky svým ojedinělým vlastnostem patří i do současné moderní gastronomie. Jsem velmi rád, že můžeme dát ochutnat, ve spolupráci s městem Olomouc, tento gastronomický poklad z našeho regionu tisícům návštěvníků z celého Česka i dalších zemí,“ říká Leoš Kalandra, vedoucí obchodu a marketingu společnosti A. W., výrobce tvarůžků pod značkou Olomoucké tvarůžky. Loňský festival navštívilo téměř 20 000 lidí a prodalo se víc než 7 tun Olomouckých tvarůžků nebo kulinářských dobrot z nich připravených.

Olomoucký tvarůžkový festival

Kdy: 13. a 14. dubna 2024, od 10:00 do 18:00
Kde: Olomouc, Horní a Dolní náměstí
Vstupné: zdarma
Info: tvaruzkovyfestival.olomouc.eu

Související články