Plastový odpad je jedním z nejzávažnějších environmentálních problémů současnosti. Odhaduje se, že se ročně vyprodukuje více než 300 milionů tun plastů a přibližně 14 milionů tun plastů končí v oceánech po celém světě. 

To může vést ke kontaminaci půdy i vody plastovým odpadem. Aby toho nebylo málo, nesnadno se rozkládá a může zůstat v přírodě dlouhou dobu. V závislosti na druhu umělé hmoty může trvat dvacet až pět set let, než se rozloží.

Hrozba mikroplastů

Kromě problému plastového odpadu existuje také problém mikroplastů. Vznikají rozpadem větších plastových materiálů, jako jsou láhve a sáčky. Nedávno byly mikroplastové částice nalezeny v lidské krvi, a dokonce i placentě. Dlouhodobé účinky tohoto jevu ještě nejsou zcela objasněny. Jakmile se mikroplasty dostanou do životního prostředí, je velmi obtížné se s nimi vypořádat. 

Zkrátka spotřebováváme více zdrojů, než je nutné a zamořujeme planetu jednorázovým odpadem. Které prohřešky jsou ty nejčastější? 

Jídlo domů 

Mnoho lidí se hlásí k udržitelnému životnímu stylu a šetření přírody, ale kdyby viděli hromadu krabiček od jídel z restaurací, která si za poslední rok objednali, pravděpodobně by byli překvapeni. V Evropské unii se odhaduje, že služby food-delivery vyprodukovaly ročně mezi 1,5 a 2 miliony tun plastových obalů.

Řešení: Vařte doma, nebo si na jídlo dojděte do restaurace. Pěšky. 

Jednorázové hygienické potřeby

Průměrná žena spotřebuje ročně 260 až 325 kusů jednorázových vložek či tamponů, což za pět let představuje 1 300 až 1 625 kusů. Odpad z těchto produktů končí často ve spalovnách, kde spalováním vytváří jedovaté látky a emise metanu. 

Řešení: Ilona Bittnerová z e-shopu Maluna.cz navrhuje ekologičtější alternativu: opakovaně použitelné menstruační pomůcky, jako jsou menstruační kalíšky či menstruační kalhotky.

Kopce plen

Během období, kdy dítě nosí jednorázové plenky, spotřebuje kolem čtyř tisíc kusů, což představuje asi 200 kg buničiny a tunu odpadu. 

Řešení: Látkové pleny mohou být udržitelnější volbou, přestože vyžadují praní. Tímto způsobem rodiče nejen šetří životní prostředí, ale také peníze.

Zbytečné nákupy místo sdílení

Nadměrné vlastnictví, zejména v oblasti módy, elektroniky a domácího vybavení, zatěžuje planetu. Sdílení se stává ekologickým řešením, podporovaným digitálními technologiemi. Sdílení automobilů například může nahradit 8 až 12 soukromých aut, přispívá k ekonomické úspoře a minimalizuje emise CO2.

Řešení: Než kliknete na objednat, zamyslete se, jak často budete věc, kterou kupujete, používat a zda by nešla půjčit. 

Recyklace a bioplasty

Problém plastového znečištění může být částečně řešen používáním recyklovaných plastů. Společnost Kärcher vyrábí vysavač Re!Plast ze 60 % recyklovaných materiálů, což snižuje spotřebu nového plastu, emise CO2 a spotřebu vody. 

Další inovativní příklad představuje firma 3DDen, která tiskne výrobky z recyklovaných materiálů, včetně plastu vyloveného z oceánu. Jiným jejich alternativním výdobytkem jsou kompostovatelné bioplasty poskytující ekologicky šetrnou alternativu k tradičním ropným plastům. „Materiál, ze kterého se 3D tisk provádí, lze průmyslovými kompostéry zcela rozložit. Je často z bioplastu, tedy materiálu vyrobeného z biologických surovin, jako jsou například brambory či kukuřice,“ říká Jan Hřebabecký, zakladatel společnosti 3DDEN.

Řešení: Zajímejte se o to, z čeho jsou vaše „nové hračky“ vyrobeny. 

Podívejte se, co se děje s vytříděnými plasty:

Zdroj: Youtube

Plýtvání vodou

V České republice dosahuje průměrná spotřeba vody na jednu osobu přibližně 120 litrů denně. Existuje však možnost výrazného snížení tohoto čísla prostřednictvím rozumného omezení spotřeby a využíváním moderních úsporných zařízení. 

Řešení: Instalace úsporných baterií, sprchových hlavic a splachovacích systémů může efektivně snížit celkovou spotřebu vody. Lze také používat moderní stroje, jako jsou tlakové myčky a další mycí přístroje, které díky moderním technologiím výrazně šetří vodou.

Nové informace o dostupných technologiích ukazují rostoucí trend využívání šedé odpadní vody. Ta může být po základním vyčištění pomocí aerobních biologických procesů a membránové filtrace sekundárně využívána například na splachování toalet, mytí nebo závlahu. Tímto způsobem lze účinněji využívat dostupné zdroje vody a přispívat k udržitelnosti životního prostředí.

Řešení: Před stavbou domu si rozmyslete, jak použitou vodu znovu upotřebit, a počítejte s tím ve stavebních plánech.

Zdroj: Dům a zahrada, vanellagroupmn.com,
plasticcollective.co

Související články