Polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 90 km (v ionosféře – oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů), někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Jsou výsledkem poruch v magnetosféře Země způsobených slunečním větrem. Výraznější polární záře vznikají v důsledku vyšší rychlosti slunečního větru z koronálních děr a výronů koronální hmoty (citováno z Wikipedie).

V České republice se záře objevuje spíše výjimečně, ale v době vrcholu magnetických slunečních bouří se s ní můžete setkat. Odborníci uvádějí, že letošní rok by měl být obdobím, kdy uvidíme světelné efekty na obloze častěji. Stačí vědět, co hledat, dívat se správným směrem a stát na místě, kde je málo světelného smogu. Tedy mimo velká města, s výhledem na severní část oblohy.

Velmi často je polární záře zelená, jen výjimečně má jinou barvu, třeba odstíny červené či fialové. Pokud je silná, uvidíte ji pouhým okem, častěji však její přítomnost zjistíte až po vyfotografování oblohy mobilním telefonem nebo fotoaparátem. Jejich citlivé snímače, zejména při delším nastavení času, dokážou záři odhalit lépe.

Ke sledování se hodí nějaká aplikace, která upozorní na možnost polární záře, třeba My Aurora Forecast and Alerts pro telefony s Androidem. Pošle vám informaci s aktuálním indexem KP a pravděpodobností, že polární záři uvidíte. Na počítači můžete sledovat index KP třeba na adrese https://www.solarham.com/geo_forecast.htm. Pokud je index KP 6 a vyšší, je možné, že se záře objeví. Včera večer a dnes brzy ráno byl index KP 9, takže mělo smysl vyrazit a hledat vhodné místo.

Polární záře v Praze

V Praze je velmi vysoké světelné znečištění, pouhým okem uvidíte spíše světlejší barevný pás, v místě mimo pouliční osvětlení a s výhledem můžete fotoaparátem nebo mobilním telefonem zachytit barvy polární záře.

Polární záře v Teplicích

Teplice mají výhodnější severní polohu a o něco menší světelné znečištění. S dobrým mobilním telefonem máte šanci kromě "barevného fleku" zachytit i nějaké světelné pruhy.

Polární záře u vysílače Krašov

Manětínská oblast tmavé oblohy je jedním z mála míst, kde je světelné znečištění (na naše poměry) celkem nízké. Pokud se chcete věnovat sledování hvězd dalekohledem, astrofotografii nebo sledování polární záře, můžeme tuhle oblast určitě doporučit. Polární záře byla viditelná výrazně lépe, nebyla jen na severní obloze, ale překvapivě i nad vysílačem Krašov. Fotky jsou z mobilního telefonu Vivo X100 Pro a bezzrcadlovky Sony A7C s objektivem Tamron 17-28 mm F/2.8.

Polární záře vypadá na obloze úžasně. Chcete-li si o ní přečíst víc věcí, podívejte se třeba na web Astro.cz, kde se dozvíte zajímavosti nejen o Aurora Borealis, ale také o úkazech na noční obloze a pozorování hvězd.

Zdroj: Dům&Zahrada

Související články