Zatímco v zemích EU vám bude stačit jen naše známá „zelená karta“, v některých státech vám stačit nebude. V takovém případě budete muset uzavřít hraniční pojištění.

Co je zelená karta?

Zelená karta je důležitým dokladem, který potvrzuje, že máte sjednané a zaplacené povinné ručení pro vaše vozidlo v České republice. Dříve jste museli vozit zelenou kartu fyzicky s sebou, ale nyní stačí i elektronická verze, kterou máte v mobilní aplikaci pojišťovny.

Zdroj: Youtube

V budoucnu u sebe nebudete muset mít ani elektronickou zelenou kartu. Díky přechodu na online systém výměny dat si policisté v registru sami dohledají, zda je povinné ručení u auta sjednané. Povinnost prokázat pojištění zelenou kartou měla skončit k 1. červenci 2024. Kvůli zpoždění přijetí zákona k tomu ale dojde později – pravděpodobně od 1. září.

Povinnost prokázat pojištění

Pokud nebudete mít sjednané povinné ručení, můžete se dostat do nepříjemností. Povinnost sjednat si povinné ručení ukládá zákon a porušení této povinnosti může být postihováno vysokými pokutami.

Pokuta může dosáhnout až 50 000 Kč a dále budete platit poplatek České kanceláři pojistitelů za každý den, kdy nemáte povinné ručení sjednané. ČKP po vás může vymáhat maximálně 300 000 Kč. Výše se odvíjí podle objemu motoru a činí 30 až 93 Kč/den.

Pojištění auta na dovolenou

Při cestování do zahraničí je třeba mít na paměti, že zelená karta v elektronické podobě není všude uznávána. V některých zemích může být vyžadována tištěná verze zelené karty. Dále je důležité vědět, na které země se povinné ručení vztahuje. Ne všude vám postačí.

Kde je zelená karta platná

Zelená karta platí ve státech Evropského hospodářského prostoru (EHP) a dalších evropských státech, jako je Švýcarsko, Turecko nebo Ukrajina. Existují i další země, které nejsou členy těchto organizací, ale kde je povinné ručení požadováno. Aktuální přehled najdete třeba na stránkách České kanceláře pojistitelů.

Pozor na sporná území

Některá území jsou považována za sporná a platnost zelené karty zde není zaručena. Je důležité se před cestou informovat o aktuální situaci v dané oblasti.

Co dělat při nehodě v zahraničí

V případě nehody v zahraničí je důležité přivolat policii a sepsat protokol. Poté se můžete obrátit na zahraničního pojistitele vozidla, škodného zástupce v ČR nebo na národní Kancelář státu, ve kterém došlo k nehodě.

Krátkodobé pojištění pro dovolenou

Pokud nemáte sjednané standardní havarijní pojištění, můžete zvážit možnost krátkodobého pojištění pro dovolenou. Nezapomeňte se před odjezdem informovat o podmínkách tohoto pojištění u vaší pojišťovny.

Co když zelená karta v zahraničí neplatí?

V některých zemích vaše běžné povinné ručení neplatí. V takovém případě si musíte zařídit hraniční pojištění. To se sjednává přímo na hranicích dané země. Každý stát může mít konkrétní podmínky tohoto pojištění jiné.

Zdroj: srovnejto.cz, finance.cz, portalridice.cz, Foto: Depositphotos.com

Související články