Metoda přerušovaného půstu je vhodná pro většinu lidí. Přináší zdravé hubnutí či udržení požadované váhy. Podporuje energii. Zvyšuje imunitu. A rovněž má velmi pozitivní anti-aging účinky – zpomaluje proces stárnutí. Co ještě dokáže přerušovaný půst?

Skutečně vás přerušovaný půst omladí? Klikněte na video a poslechněte si sami:

Zdroj: Youtube

Od koho bereme moudra

Gabriela Peacock je nutriční poradkyně českého původu, známá mimo jiné i tím, že mezi její klienty patří členové britské královské rodiny a mnohé celebrity. Přesto, nebo právě proto ví, co na různé lidi platí. Nedávno u nás nakladatelská značka Esence vydala český překlad její kniha Mladší za 2 týdny, v níž nás zaujaly také zdravotní bonusy přerušovaného půstu. Tady je máte.

Redukuje tuk kolem břicha

Přerušovaný půst funguje jako startér ketózy a veledůležité autofágie. Dochází ke zlepšení hormonální funkce důležité pro rozklad tukových buněk (například jde o nižší hladinu inzulínu a zrychlení metabolismu).

Tento stravovací režim pomáhá redukovat viscerální tuk, který se hromadí uvnitř břicha, v blízkosti životně důležitých orgánů (pozn. red. - podkožní tuk je něco jiného). Viscerální tuk může ohrožovat vaše zdraví.

Eliminuje chronický zánět

Akutní zánět je pomocník, chronický zánět nepřítel. Přerušovaný půst snižuje množství monocytů neboli prozánětlivých buněk, které můžou vést k poškození tkání a orgánů. Nejde o nic výjimečného, hodně lidí řeší chronické záněty právě kvůli dlouhodobě špatnému stravování.

Zlepšuje imunitu

Imunitní buňky dokážou odlišit útočící patogeny při chorobách. Když se nemoc znovu vrátí, imunitní buňky ví, co na ně platí. Při přerušovaném půstu se paměť imunity neboli obranyschopnosti zlepšuje.

Kvalitnější spánek

Gabriela Peacock rovněž vysvětluje, jak se při přerušovaném půstu zlepšuje spaní, přičemž pozitivní vliv tohoto stravovacího režimu na kvalitu spánku byste měli cítit už za týden! „Za zmínku stojí také přímá souvislost mezi lepším spánkem a tím, že při přerušovaném půstu méně jíme. Uléhání s méně naplněným žaludkem pomáhá mozku se synchronizovat s trávicím systémem a cirkadiánním rytmem. Přerušovaný půst rovněž stimuluje vyšší produkci ,spánkového hormonu´ melatoninu, díky čemuž je noční spánek podstatně kvalitnější a klidnější, a podporuje lidské růstové hormony (HGH). Ty jsou odpovědné za celkovou údržbu a opravu buněk, která se v průběhu noci odehrává.“

Bude vám to více pálit

Přerušovaný půst s sebou nese i snížení únavy, určitě pocítíte příval energie. A také vám to bude lépe myslet. „Při absenci glukózy během půstu užívají játra jako palivo tukovou tkáň, a právě tehdy dochází k produkci ketonů – superpotraviny pro mozek. Ketony jako jedny z mála mohou překročit hematoencefalickou (mozkovou) bariéru a nastartovat mozek, takže se znatelně zvyšuje schopnost jasně myslet. Jsou mimořádně cenné pro ty, kdo trpí neurodegenerativním onemocněním a dalšími potížemi spojenými se stárnutím,“ uvádí odbornice.

Prospívá srdci

Je toho hodně, co dokáže přerušovaný půst ve vztahu k srdci. Například upravuje krevní tlak, krevní cukr i inzulín a cholesterol, čímž zlepšuje negativní projevy metabolického syndromu. Díky redukci chronického zánětu klesá riziko poškození cév, jež mnohdy souvisí s chorobami srdce. Navíc přerušovaný půst působí na srdce jak preventivně, tak v době, kdy je třeba řešit zdravotní problém.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Už jste někdy zkusili přerušovaný půst?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, ale neměl/a jsem výdrž držet ho delší čas. 30 %
Ano a můžu jen potvrdit, že funguje. 49 %
Ne, jím, jak mě napadne. 20 %
Hlasovalo: 388

Šťastná střeva

Díky přerušovanému půstu probíhá žádoucí podpora trávení. Zátěž trávicího systému je v době půstu zmírněná, trávení má čas napravovat problémy, likvidovat odpadní látky. Podporuje tvorbu prospěšných bakterií i jejich pestrost, také produkci mastných kyselin, které se stávají potravou pro tyto hodné bakterie. A protože imunitní buňky z větší části sídli ve střevech, naše střeva budou mít z PP radost.

Zdroj: Gabriela Peacock, Euromedia Group

Související články