Výzkum, který stojí za těmito 36 otázkami, byl proveden psychologem Arthurem Aronem v roce 1997 na Stony Brook University v New Yorku. Aron a jeho tým se zajímali o otázku, zda je možné vytvořit důvěrný vztah mezi dvěma cizími lidmi prostřednictvím řízeného dialogu. Vznikl tak experiment, jehož výsledkem byl seznam otázek, které mají postupně prohlubovat intimitu mezi účastníky.
Jak to funguje?
Celý koncept spočívá v tom, že se dva lidé posadí naproti sobě a postupně si pokládají otázky ze seznamu. Otázky jsou rozděleny do tří sad, přičemž každá následující sada je osobnější a vyžaduje hlubší úroveň sdílení. Cílem je, aby se účastníci postupně otevírali a budovali mezi sebou důvěru a blízkost.
Po dokončení otázek je důležité, aby dvojice strávila čtyři minuty tichým hleděním do očí. Tato část experimentu pomáhá vytvořit emocionální spojení a posílit pouto, které se během konverzace vytvořilo.
Příklady otázek
Otázky jsou navrženy tak, aby postupně odhalovaly osobnost a vnitřní svět druhého člověka. Zde jsou některé z nich:
- Kdybys mohl/a pozvat na večeři jakoukoliv osobu na světě, koho bys pozval/a?
- Jaká je tvá nejkrásnější vzpomínka z dětství?
- Jaká je tvá největší životní lítost?
- Kdybys věděl/a, že za rok náhle zemřeš, změnil/a bys něco na způsobu, jakým teď žiješ? Proč?
Proč to funguje?
Síla těchto otázek spočívá v jejich schopnosti vytvářet intimitu a odhalovat zranitelnost. Když se otevřeme a ukážeme svou pravou tvář, dáváme druhému člověku příležitost nás opravdu poznat a porozumět nám. Zároveň se i my sami učíme naslouchat a oceňovat druhého člověka. Tento vzájemný proces vytváří silný pocit propojení, který je základem lásky.
Jak to můžete vyzkoušet?
Pokud chcete tento experiment vyzkoušet, stačí najít někoho, kdo je ochotný se s vámi do tohoto dobrodružství pustit. Může to být kamarád, kolega nebo někdo, koho teprve poznáváte. Seznam 36 otázek najdete snadno online, a pokud se odvážíte jít do toho, třeba zjistíte, že blízkost a láska mohou vzniknout nečekaně rychle.