Toužíte po miminku, nedaří se vám, takže se pouštíte do léčby neplodnosti? Pokud si chcete udržet pozitivní mysl i v tomto náročném období, podívejte se na následující tipy, které by vám mohly pomoci.

Léčba neplodnosti má vliv na partnerský vztah

Touha po dítěti, kterou nelze naplnit, ale i samotná léčba mají velký vliv nejen na jednotlivce, ale i na vztah mezi danými partnery. Většinu z párů se snaží podpořit jejich okolí, to bohužel nestačí. Pokud to mezi vámi a partnerem začne skřípat, je vhodné obrátit se na odborníka. V tomto případě na psychoterapeuta.

Zdroj: Youtube

Ten vám díky své nestrannosti pomůže podívat se na celou situaci s dostatečným odstupem, přesto citlivě a empaticky. Psychoterapie vám nepomůže najít řešení vaší neplodnosti, ale pomůže vám najít způsoby, díky kterým situaci budete lépe zvládat.

S odborníkem si můžete promluvit nejen během léčby, ale i před jejím zahájením. Obrátit se na něj můžete kdykoliv. Hlavně ve chvílích, kdy se vám nebude dařit.

Snažte se být pozitivní

I když vám nikdo nemůže zaručit, že vám IVF léčba opravdu pomůže, snažte se zůstat pozitivní. Každý den se zamyslete nad něčím pozitivním, představte si, jaké by to bylo, kdyby vše vyšlo. Soustřeďte se na maličkosti, které se vám podaří. A nemějte na sebe přehnané nároky.

Pečujte o svůj vztah

V partnerském vztahu se začněte soustředit na budování intimity a vzájemné podpory. Nezapomínejte mluvit se svým protějškem, soustřeďte se na společné aktivity a nezapomínejte, že chvíle v ložnici by neměly být starostné, ale radostné.

Podpora ze strany rodiny a přátel

Podpora vašich blízkých přátel může být pro páry, které procházejí léčbou neplodnosti, velmi důležitá. Přátelská povzbuzení vám mohou pomoci zmírnit stres a zvýšit pocit sounáležitosti. Je důležité, aby páry sdílely své pocity a potřeby se svými blízkými a neváhaly požádat o pomoc, když ji potřebují.

Zdroj: clayoclinic.cz, hedepy.cz, zenska-neplodnost.cz

Související články