Sebevědomí je subjektivní pocit vlastní jistoty. Tento pocit ovlivňuje naše emoce, chování i myšlení. Zahrnuje také vnitřní přesvědčení, že se dokážete vyrovnat se vším potřebným, že dosáhnete svých cílů. A že překonáte všechny překážky, které se před vás postaví.

Stručný souhrn z článku:

  • Sebevědomí je subjektivní pocit jistoty a schopnost přijímat sebe s vlastními silnými i slabými stránkami.
  • Šest tipů na zvýšení sebevědomí zahrnuje upřímnost k sobě, umění říkat ne, potvrzení vlastní hodnoty, péči o sebe, pravidelný pohyb a práci s terapeutem.
  • Tyto tipy pomáhají zlepšit náladu, snižovat stres a posílit schopnost vyrovnat se s výzvami a dosahovat cílů.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Sebevědomí je schopnost přijímat sami sebe – nejen s našimi silnými, ale i slabými stránkami. Obecně se říká, že sebevědomí jedinci jsou úspěšní. Ale k tomu, aby byli úspěšní, museli na svém sebevědomí a sebehodnotě také pracovat.

Zdroj: Youtube

Jak můžete pracovat na zvýšení vašeho sebevědomí?

Buďte k sobě upřímní

To, že jste sebevědomí, neznamená, že jste ješitní a arogantní. Ješitnost znamená vychloubání se. Sebevědomí si však člověk musí získat svojí prací. Pokud bude vaše sebevědomí větší než vaše schopnosti, začne to zavánět arogancí.

Opravdové sebevědomí je reálné – pokud chcete mít zdravé sebevědomí, musíte k sobě být upřímní. Posuďte své schopnosti. U slabostí přemýšlejte nad jejich řešením.

To, že k sobě budete upřímní, neznamená, že k sobě budete přehnaně kritičtí.

Naučte se říkat ne

Neumíte říkat ne? Pak můžete časem bojovat nejen s větším rizikem vzniku depresí, ale i syndromem vyhoření. Sebevědomý člověk nemá problém říct ne. Ví, že je zdravé nesouhlasit se vším. Navíc si umí přiznat, kdy je vhodné říct ne sobě samotným, když na něco nestačí.

Potvrďte si vlastní hodnotu

Zamyslete se nad tím, co děláte správně. Může jít i o maličkosti, nezapomínejte na ně. Vzpomeňte si, kolik rozhodnutí během dne děláte – může jít jen o pomoc přátelům, ochotu v práci. Díky těmto maličkostem se naučíte soustředit na své přednosti než nedostatky.

Pečujte o sebe

Hodně lidí má tendence starat se o spokojenost ostatních, ale sami na sebe zapomínají. To nedělejte. Každý den se snažte udělat i něco pro sebe. Může jít o masáž, procházku, sport, výlet, ale klidně jen napuštěnou vanu.

Nezapomínejte ani na pravidelnou a zdravou stravu, dostatečný pitný režim i spánek. Vyzkoušet můžete také digitální detox. Nemusíte být online nonstop.

Pravidelně se hýbejte

Pohybem se začnou uvolňovat endorfiny – tolik potřebné hormony štěstí. Tyto hormony zlepšují náladu a snižují stres (stresový hormon je kortizol). Pravidelný pohyb se postará nejen o to, že se budete cítit fyzicky lépe. Pohyb pomůže i vaší psychice. A lepší nálada má pozitivní vliv na pocit sebejistoty a sebevědomí.

Pracujte s terapeutem

Víte, že je váš problém se sebevědomím příliš velký? Pak můžete oslovit psychologa nebo terapeuta, který vám pomůže vaše obavy, nejistoty a strachy prozkoumat. Terapeut vám může říct o různých technikách, které vám mohou pomoci.

Není sebevědomí jako sebevědomí

Máte kolem sebe jedince, kteří na sebe přitahují veškerou pozornost a vypadají, že jsou až přehnaně sebevědomí? Ano, může tomu tak být. S velkou pravděpodobností kolem sebe máte ale i lidi s falešným sebevědomím. Tito jedinci vypadají extrémně sebevědomě, ve skutečnosti jsou ale uvnitř velmi nejistí.

Další zajímavostí je, že sebevědomí může být v různých kulturách vnímáno a vyjadřováno odlišně. Někde je vyjádřeno spíše skrze skromnost a respekt k ostatním, zatímco v jiných kulturách se může projevovat odvážným a sebejistým chováním.

Zdroj: au.reachout.com,  mind.org.uk, verywellmind.com