Použití výstražných světel mimo nouzovou situaci se stává stále běžnějším způsobem komunikace mezi řidiči. To je ale chyba. Proč?

Podívejte se, jak správně využívat výstražná světla:

Zdroj: Youtube

Výstražná světla jen v nouzi

Výstražná světla jsou nezbytným bezpečnostním prvkem, který varuje ostatní řidiče před nečekaným nebezpečím. Měli byste je používat pouze v případech, kdy jste nuceni prudce snížit rychlost, zastavit na nevhodném místě nebo při nouzovém stání. Blikání „na poděkování“ je sice mezi řidiči běžným zvykem, ale může způsobit zmatek na silnici, zvláště v hustém provozu nebo na rychlostních komunikacích.

Od letošního roku hrozí za takové zneužití pokuta až 5000 korun ve správním řízení. Pokud vás policie zastaví přímo na místě, může být pokuta nižší, ale stále dosáhnete až 1500 korun. Pro srovnání, dříve se tyto pokuty pohybovaly v rozmezí 1000–2500 korun.

Zneužití světel může ohrozit bezpečnost

Policie vyzvala, že výstražná světla by měla být používána pouze k varování ostatních řidičů o vážném problému na silnici. Pokud například svítíte světly při špatném parkování nebo k omluvě za nesprávný manévr, můžete se vystavit nejen pokutě, ale také vytvořit nebezpečnou situaci. Řidiči totiž očekávají, že blikání znamená varování před překážkou nebo jiným rizikem, a mohou reagovat zbytečně prudce nebo zmatečně.

Kdy pokuta hrozí a kdy ne?

Policie při posuzování přestupků bere v úvahu okolnosti dané situace. Pokud se například jedná o reálnou nouzovou situaci, můžete použít výstražná světla bez obav z postižení. Na druhou stranu, pokud je používáte k nelegálnímu zastavení, parkování na místě, kde není dovoleno, nebo jednoduchému poděkování, riskujete finanční trest.

„Nesprávné použití výstražných světel může být považováno za přestupek, za který lze udělit pokutu až 5000 korun ve správním řízení,“ potvrzuje mluvčí Policie ČR. Pokuta však může být vyřešena na místě částkou do 1500 korun, což je o něco mírnější postih.

Mějte na paměti: Výstražná světla nejsou omluvou

Mnoho řidičů se domnívá, že použití výstražných světel jim pomůže vyhnout se pokutě za špatné parkování nebo zastavení. Tuto představu však vyvrací městská policie, která požaduje, že výstražná světla neomlouvají jakýkoli přestupek. „Strážník při řešení jiného přestupku vždy posuzuje danou konkrétní situaci s přihlédnutím ke všem okolnostem,“ říká mluvčí Policie ČR.

Zdvořilost na silnicích s rozumem

I když poděkování nebo omluva výstražnými světy může působit jako gesto zdvořilosti, na silnici může být spíše kontraproduktivní. Zdvořilé chování za volantem je důležité, ale mělo by být prováděno v rámci pravidel silničního provozu. Zvažte, jak gesta použijete, a pamatujte, že i malé bliknutí vás může stát nemalé peníze.

Související články