Serotonin funguje jako neurotransmiter a vysílá chemické zprávy, které stimulují centrum odměn v mozku. To zvyšuje pocit štěstí a pohody a zároveň zlepšuje kognitivní funkce, jako je paměť a pozornost. Také se podílí na regulaci trávení a spánku.

Hladinu hormonu dobré nálady můžete přirozeně zvýšit konzumací určitých potravin, pohybem, zvládáním stresu a pobytem na slunci. Pomoci mohou také některé bylinné doplňky, léky a alternativní terapie.

Tento článek vysvětluje, jak hladina serotoninu ovlivňuje vaši náladu. Nabízí také tipy, jak přirozeně zlepšit psychickou pohodu.

Proč je hladina serotoninu důležitá?

Dostatečná hladina serotoninu je důležitá pro vaše duševní i fyzické zdraví. Příliš nízké množství tohoto hormonu může zvýšit riziko deprese a dalších psychických problémů, jako jsou úzkost a obsedantně-kompulzivní porucha.

Nízká hladina serotoninu je také spojována s rozvojem některých onemocnění, včetně chronického únavového syndromu, fibromyalgie (stav rozsáhlé bolesti), Alzheimerovy choroby či Parkinsonovy choroby.

Přečtěte si, jak lze přirozeným způsobem - bez léků a chemie - zmírnit příznaky poruch nálady, jako je deprese.

Pohyb zlepšuje náladu

Je dobře známo, že cvičení prospívá duševnímu zdraví. Fyzická aktivita podporuje uvolňování několika „dobrých“ chemických látek, včetně serotoninu a endorfinů (hormonů, které jsou zodpovědné za „běžecké opojení“). Tento účinek může snižovat riziko deprese u těch, kteří se pravidelně hýbou.

Vyzkoušejte některé z těchto cvičení, abyste si dodali serotonin:

  • Běhání/jogging
  • Plavání
  • Jízda na kole
  • Tanec
  • Skákání přes švihadlo

Pokud vám tyto aktivity nevyhovují, můžete využít i cvičení s nízkou zátěží, jako je rychlá chůze, vodní aerobik a zahradnické činnosti, například pletí nebo hrabání. 

Jídlem k lepší náladě

Serotonin se sice v potravinách nevyskytuje, ale můžete z nich získat tryptofan, aminokyselinu, která se v mozku přeměňuje na hormon dobré nálady. Tryptofan se nachází především v jídle s vysokým obsahem bílkovin, včetně krůtího masa, lososa a tofu. K tomu, aby se aminokyselina lépe dostala do mozku, pomáhají potraviny zvyšující hladinu inzulinu, proto se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na tryptofan spolu se sacharidy.

Zkuste častěji zařadit do jídelníčku: 

  • kuřecí maso
  • vejce
  • špenát
  • semínka
  • mléčné výrobky
  • sójové výrobky
  • ořechy

Užívejte si světla

Výzkumy naznačují, že hladina serotoninu bývá nižší po zimě a vyšší v létě. Vliv serotoninu na náladu podporuje souvislost mezi tímto zjištěním a výskytem sezónních afektivních poruch a duševních poruch souvisejících s ročními obdobími.

Zdá se tedy, že pobyt na slunci pomáhá zvyšovat hladinu serotoninu, a výzkum zkoumající tuto myšlenku naznačuje, že pokožka může syntetizovat serotonin.

Bylo také prokázáno, že pobyt v přírodě zvyšuje hladinu serotoninu. Jedna malá studie se zabývala účinky lesní terapie na ženy středního věku a zjistila, že hladina serotoninu se po pobytu v přírodě výrazně zvýšila.

Výše jmenované způsoby, jak si zlepšit duševní zdraví, jsou příjemné, takže jistě nebudou vyžadovat příliš přemáhání při jejich zařazování do běžného života. Uvidíte, že se brzy budete častěji smát. 

Zdroj: Jana Truksová, healthline.com, medicalnewstoday.com, verywellhealth.com, Foto: depositphotos.com

Související články