Diskuze o tom, že po skončení pandemie zmizí home office, se rychle ukázala jako mylná. Jen tři procenta dotázaných společností neumožňují práci na dálku, zatímco téměř polovina firem, které uplatňují model 3-2 (tři dny v kanceláři a dva doma), poskytuje tuto flexibilitu. Průzkum HR výzkumu konzultantské společnosti EY také naznačuje, že téměř pětina firem umožňuje pracovat na dálku celý pracovní týden, což podporuje trend digitálního stěhování.
Co si před stěhováním ohlídat?
Stěhování mimo centra, zejména z velkých měst, není jen tak. Je důležité zohlednit aspekty, jako je dopravní dostupnost, občanská vybavenost, kvalita místních služeb a internetové připojení.
Dopravní dostupnost je důležitá pro cesty do města za prací, schůzkami nebo za přáteli a službami, které nemusí být v okolí nového bydliště dostupné. Pokud chcete minimalizovat dojíždění, je důležité mít v okolí dobré vybavení, jako jsou lékaři, školy, mimoškolní aktivity pro děti, kina, kavárny a sportovní možnosti. V neposlední řadě nezapomínejte na služby, jako jsou kadeřnictví, nebo jak daleko budete dojíždět pro běžné nákupy.
Lidé si odchod z města často romantizují a zapomínají ověřit dostupnost základních služeb, což může vést k deziluzi a stesku po městě. Je důležité zvážit, jak rychle se dostanete za těmi, které jste ve městě nechali, abyste předešli zbytečným osobním ústupkům.
Život na vesnici je jiný
Zatímco ve městě je snadné najít si přátele, kteří vyznávají stejné názory, kulturní či politické hodnoty, a tak setrvávat ve své pohodlné společenské bublině, na vesnicích je to jinak. Lidí v nich žije míň a najít myšlenkově souznějící parťáky může být problém.
Pokud chcete na venkově nejenom bydlet, ale hlavně žít, je nezbytné se zapojit do místní komunity, kde se budete chtě nechtě často setkávat s lidmi úplně jiného ražení, sociálního postavení i smýšlení. Na jednu stranu je to velice obohacující, ale pro městského člověka, který byl zvyklý na svou sociální bublinu, to může být náročné.
Naopak děti nic z výše zmíněného řešit nebudou. Rychle se začlení do party podobně staré drobotiny ve svém okolí a mají šanci užít si neopakovatelné chvíle svého dětství. Zvlášť, budou-li citlivě vedené k lásce k přírodě a venkovním aktivitám namísto vysedávání u počítače.
Jak se vyhnout zklamání ze stěhování
Takové zklamání po stěhování, jak upozorňuje psycholožka PhDr. Marta Boučková, často pramení z toho, že si lidé neuvědomují, že i život mimo větší města má své nevýhody. I když jsou města často prezentována jako konzumenti pozornosti, času, peněz a zdraví, starost o dům může tyto aspekty převýšit.
Před odchodem z města, zejména pokud opouštíte nájemní byt, je důležité se zamyslet nad tím, kolik času chcete věnovat práci na domě. „Pokud dosud nebyl člověk zvyklý pečovat o zahradu, je vhodné zvážit koupi domu s menším pozemkem, aby se nestal otrokem své zahrady,“ doporučuje Miroslav Zetek, člen představenstva Hypoteční banky. A nepraktickému člověku, který si nedokáže vyměnit ani zámek, by se péče o nemovitost mohla rychle prodražit a měl by spíše zvážit koupi bytu v menší obci nebo městě.
Nicméně máme i dobré zprávy. Odstěhování se z města a práce na dálku má samozřejmě i své výhody. Flexibilní zaměstnání umožňuje volnější rozvrh. Není nutností sedět u počítače od 9 do 17, ale člověk si může svůj den plánovat podle svých potřeb nebo potřeb dětí.
Dalším nepopiratelným benefitem, který láká lidi z měst, je blízkost k přírodě. Podle mnoha studií má zeleň pozitivní účinky na duševní a fyzické zdraví: od zlepšení nálady, empatie, spolupráce a pozornosti až po snížení stresu a krevního tlaku.
„Rušná města mohou být pro některé lidi vzrušující, zatímco pro jiné stresující. Možnost vyjít ze dveří domu přímo na zahradu je jedním z výborných benefitů práce z domova mimo velká centra pro ty, kteří si umí představit život mimo ně,“ uzavírá psycholožka Boučková.
Zdroj: bigsteelbox.com, houseandgarden.co.uk, countryliving.com