Pravdou je, že „superpotravina“ není odborný termín, pro který by existovala jasná, formální definice. Jde spíš o marketingový název, který označuje určité potraviny (a nápoje) s mimořádně vysokým obsahem důležitých živin a zásadními funkčními účinky na zdraví. Je ale důležité mít na paměti, že žádná potravina nemá takový vliv, aby zásadně podpořila zdraví, nebo vykouzlila vosí pas. Klíčová je pestrá, vyvážená strava, která zahrnuje mnoho těchto výjimečných potravin s vysokým podílem prospěšných látek. Nemusíte je jíst každý den, spíše je zkuste pravidelně zařadit do svého jídelníčku.
Takové jídlo nemusí být drahé ani nedostupné, ve skutečnosti jsou některé z nejlepších „superpotravin“ neuvěřitelně levné. Patří mezi ně třeba luštěniny, zelený čaj či fermentovaná zelenina, tedy i (ne)obyčejné kysané zelí.
7 levných superpotravin, které byste měli přidat do svého jídelníčku, abyste v roce 2024 posílili své zdraví:
Kurkuma
Kurkuma obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která je známá svými silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Prospívá tělu tím, že snižuje záněty, podporuje zdraví mozku, pomáhá trávení a zlepšuje zdraví pokožky. Kurkuma může také pomoci v boji proti chronickým onemocněním, jako je artritida, cukrovka a některé druhy rakoviny.
Kapusta
Kapusta je zelená listová zelenina s vysokým obsahem živin, která je bohatá na vitaminy A, C a K a také minerály, jako je vápník a draslík. Prospívá tělu tím, že podporuje zdraví očí i kostí, snižuje riziko srdečních onemocnění a napomáhá detoxikaci. Kapusta je také dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá trávení a podporuje zdravá střeva.
Superpotraviny a zdravý životní styl
Borůvky
Borůvky jsou plné antioxidantů, včetně antokyanů, které jim dodávají zářivou barvu. Tyto antioxidanty pomáhají chránit tělo před volnými radikály a oxidačním stresem, čímž snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina. Borůvky také podporují zdraví mozku, zlepšují paměť, posilují imunitní funkce a působí proti stárnutí.
Kefír
Probiotika důležitá pro střeva i mozek obsahují třeba jogurt nebo fermentované potraviny. Ale to zdaleka nejsou jediné zdroje přátelských bakterií. Kefír je krémový kvašený mléčný nápoj s působivým seznamem přítomných probiotik - dvojnásobným, nebo dokonce trojnásobným než v jogurtu. Je také dobrým zdrojem bílkovin, vitaminů skupiny B a některé kefíry jsou obohaceny o vitamin D. Kefír mohou lépe snášet i lidé s intolerancí laktózy, protože proces kvašení laktózu odbourává.
Mikrogreens
Mladinké rostlinky zeleniny či bylinek mají vyšší koncentraci fytochemikálií a dalších antioxidantů, jako je beta-karoten, než listy dospělých rostlin. Jsou také bezpečnější než klíčky, protože rostou v méně vlhkém prostředí a lze je snadno pěstovat i doma, takže jsou i udržitelné. A navíc chutnají výborně!
Rybí konzervy
Obyčejné „rybičky“ jsou tak výživné, jako cenově dostupné. Rybí konzervy jsou bohaté na bílkoviny a obsahují prospěšné omega-3 mastné kyseliny a další vitaminy a minerály. Některé druhy, například losos, jsou skvělým zdrojem těžko získatelného vitaminu D a konzervy drobných rybiček s kostmi dodají i trochu vápníku.
Houby
Vydatné a chutné houby jsou univerzální rostlinnou potravinou, která si zaslouží místo v týdenním jídelníčku. Možná navenek nevypadají tak zářivě a barevně jako ovoce či zelenina, ale jedlé houby – od žampionů přes hříbky až po hlívu ústřičnou – obsahují podobně působivý seznam účinných mikroživin a rostlinných sloučenin. Patří mezi ně vitaminy a minerály podporující poznávání a imunitu, jako je vitamin A, několik vitaminů skupiny B, vitamin D a další. Houby jsou také bohaté na vlákninu, selen, draslík a měď, antioxidační sloučeniny, které pomáhají tělu bojovat s oxidačním stresem spojeným s poškozením tkání, chronickými nemocemi a stárnutím.
Zdroj: cosmopolitan.com, lifestyle, goodhousekeeping.com, ndtv.com