Nejlepší příběhy píše sám život. Neuvěřitelné přátelství mezi člověkem a tučňákem je opravdu ze života, nikdo si ho nevycucal z prstu. Zveme vás do kina na film Můj kamarád tučňák, premiéra už 15. 8. A pak do zoologické zahrady, na konci článku najdete přehled, které naše zoo chovají tučňáky.

Seznamte se s mužem, který skutečně zachránil tučňáka, a podle jejich příběhu vznikl film Můj kamarád tučňák:

Zdroj: Youtube

Tenkrát v roce 2011

Bývalý rybář a zedník João Pereira De Souza našel v roce 2011 mládě tučňáka magellanského, kterého "zajala" ropná skvrna. Bez pomoci člověka by nepřežil. Starý smutný muž ho zachránil a znovu vypustil do přírody. Ale tučňák se vrátil.

Pak opět zmizel, a aby se další rok zase vrátil, musel uplavat 8050 kilometrů. Jako by tučňák tušil, že záchranu potřebuje i jeho lidský kamarád, který před tím v důsledku osobního traumatu ztratil chuť do života.

Letos v kinech

Filmový doják Můj kamarád tučňák je láskyplnou náplastí na strasti světa. Pohladí vás po duši, otevře vám oči a možná i přesvědčí, že vždycky může být lépe. Velkou měrou k tomu přispívá francouzská herecká legenda se španělskými kořeny a hollywoodským přesahem Jean Reno v roli starého rybáře.

Ale i jeho filmová partnerka Adriana Barraza v roli manželky Marie a v první řadě skuteční tučňáci. Potěší rovněž přírodní scenérie pobřeží Brazílie a Argentiny.

Za tučňáky u nás

Za tučňáky do Patagonie, kteří ve filmu skutečně hráli, asi nepojedete, ale tučňáky si užijete i u nás v zoologických zahradách. Například:

  • Tučňák Humboldtův v mnoha provedeních je k vidění v pražské zoo, která je chová už od 60. let 20. století. Udělejte si zábavný kvíz o tučňácích a zjistíte i to, na které polokouli se přirozeně vyskytují.
  • Tučňák Humboldtův je skvělý plavec a potápěč, přijďte se o tom přesvědčit do zoo v Liberci (ta je chová od roku 1982).
  • Tučňáky Humboldtovy mají rovněž v plzeňské zoo, od roku 1997. Schválně je zkuste spočítat, abyste zjistili, kolik těchto vodních ptáků sežere asi 400 kilo ryb za měsíc. A tyhle nejvíce teplomilné tučňáky můžete vidět ještě v Zoo Zlín-Lešná.
  • Dalším druhem u nás chovaným je tučňák brýlový, pozorovat ho můžete v zoo v Ústí nad Labem nebo ve Dvoře Králové nad Labem. Traduje se, že právě tučňák brýlový byl vůbec prvním druhem tučňáka, se kterým se lidé setkali už před více než 500 lety.
    Více zajímavostí o tučňácích se dozvíte zde.

Související články