Vnímání vody se v různých koutech planety liší. To, co je pro západní vyspělý svět samozřejmostí, je pro méně rozvinuté země bohatstvím nevyčíslitelné hodnoty. Přestože vodu často vnímáme jako samozřejmost, jedná se o vzácný a nenahraditelný zdroj, s nímž bychom měli zacházet opatrně.

Nedostatkem pitné vody trpí na světě 2 miliardy lidí, tedy zhruba 26 % světové populace. Podle některých odhadů se tento problém může do roku 2050 až zdvojnásobit, a to vinou sužujících vln veder a častějších období extrémního sucha.

Nahlédněte pod pokličku

V rámci Světového dne vody se pravidelně konají zajímavé akce, během nichž můžete nahlédnout do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. V sobotu 23. března otevře Povodí Odry pro veřejnost přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a také nově zrekonstruovanou nádrž Morávka.

Na prohlídky zve také Povodí Labe, a to do Jablonce nad Nisou, Josefova Dolu, Poděbrad či Ústí nad Labem. Den otevřených dveří pořádá zítra také Český hydrometeorologický ústav, Vodní elektrárna Střekov, dále úpravny vody a čistírny Středočeského kraje a mnoho dalších míst, která jsou s vodou spojena. Informace najdete na stránkách jednotlivých provozoven a povodí, výběr akcí nabízí také portál Kudyznudy.cz.

Jak se slaví Světový den vody v Podolské vodárně? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Respekt a ochrana

Světový den vody nejen oslavuje, ale především edukuje, proč je potřeba v dnešní době přistupovat k vodě s respektem a uvědomělým přístupem více než kdy dříve.

Hlavními důvody jsou světové rozdíly v dostupnosti užitkové, ale především pitné vody, ekologická spotřeba, bezpečnost a v neposlední řadě i její kvalita. Právě ta se v závislosti na místě výskytu velmi liší. Česká republika a obecně evropské státy naštěstí nemusí čelit problému silného znečištění, špatné kvality či dokonce samotné dostupnosti pitné vody.

Pijte vodu z kohoutku

I přesto, že kohoutková voda dosahuje u nás vysoké kvality, mnoho lidí upřednostňuje nákup balených vod v PET lahvích, které považují za zdravější. Paradoxně se v nich ale může vyskytovat až několikanásobně vyšší množství mikroplastů. Pití kohoutkové vody je zdravější, levnější a šetrnější k přírodě, protože neprodukuje plastový odpad.

Případné potíže s tvrdostí nebo zvýšeným obsahem chloru lze v našich končinách poměrně snadno vyřešit pomocí filtrovacích konvic nebo speciálních vodních filtrů, které se aplikují pod dřez nebo přímo na kohoutek.

Zajímavosti o vodě v číslech

  • Lidské tělo se zhruba ze 60 % skládá z vody. Kolem 60 % tělesné vody je přitom obsaženo v buňkách, zbylých 40 % vyplňuje mezibuněčný prostor.
  • Šestitýdenní plod obsahuje přes 97 % vody, ve stáří její podíl klesá na 45 až 55 %.
  • Průměrná spotřeba vody v České republice se pohybuje okolo 90 litrů na osobu za den. Což nás řadí k zemím s nejnižší spotřebou vody v Evropě. Naopak na konci žebříčku se umístili Italové, kteří průměrně spotřebují na osobu 220 litrů vody denně.

Zdroj: www.svh.cz, vodnistrazci.cz, www.kudyznudy.cz, www.pottenpannen.cz

Související články