Wrocław, česky Vratislav, je hlavním historickým centrem Slezska a čtvrtým největším městem v Polsku. Nachází se zhruba 100 km od česko-polských hranic a návštěvníkům nabízí opravdu pestrou škálu aktivit, pamětihodností a atrakcí. Na své si zde přijdou děti, dospělí, milovníci architektury, historie i kultury.

Ve městě se nachází více než 100 mostů, 12 ostrovů, několik rozlehlých parků, obdivovat můžete zdejší historická náměstí, krásné katedrály nebo navštívit Národní muzeum s uměleckými artefakty. Pravidelně se zde konají hudební festivaly a také řemeslné a květinové jarmarky. Po nábřeží jsou rozmístěné i zastávky výletních lodí. Pokud plánujete cestu s dětmi, které chození po pamětihodnostech příliš nebaví, máme pro vás tipy, z nichž budou nadšené.

Bronzoví trpaslíci

Asi nejznámější atrakcí ve Vratislavi jsou bronzoví trpaslíci, kterých po městě najdete stovky. První sošky se zde objevily v 80. letech jako symbol boje proti komunistické vládě, dnes jsou nedílnou součástí života ve městě. Najdete je na náměstích, v parcích, u domovních dveří, na lampách – zkrátka všude. V turistických informačních centrech si můžete vyzvednout mapku a společně hledat a objevovat trpasličí svět.

Zoologická zahrada

Návštěvu vratislavské zoologické zahrady si určitě nenechte ujít. Jedná se o jednu z nejstarších a největších zoo v Polsku, v níž se kromě tradičních výběhů nachází unikátní expozice s názvem Afrykárium. V proskleném tunelu nahlédnete do podmořského světa, můžete obdivovat krásné korálové útesy, více než 60 druhů ryb včetně žraloků nebo mant obrovských a pozorovat můžete i hrochy, želvy a další jedinečné živočichy.

Aquapark s tobogány

V rozlehlém aquaparku můžete strávit několik hodin, zábavy je tu víc než dost. Malé děti mohou využít brouzdaliště se skluzavkou nebo speciální větší bazén určený pro nižší věkovou kategorii, kde jsou zdarma k zapůjčení různé pomůcky včetně plaveckých vest. V areálu se nachází také bazén s umělými vlnami, divoká řeka, venkovní a rekreační bazény, sauna a několik větších skluzavek a tobogánů. Uvnitř se nachází také bistro s pestrou nabídkou kvalitních jídel.

Svět vláčků Kolejkowo

Kolejkowo – to je miniaturní Vratislav a v ní desítky vláčků, budov, postaviček a zvířat, také hory, řeky a mnoho dalších úžasných zákoutí, která můžete pozorovat jako na dlani. Při návštěvě dostane každý návštěvník plánek a seznam detailů, jež můžete během návštěvy hledat. V pravidelných intervalech se v prostoru střídá den a noc, čeká vás i opravdová bouřka a mnoho dalšího.

Svět vody v centru Hydropolis

Vzdělávací centrum Hydropolis nabízí 9 expozic, v nichž se malí i velcí návštěvníci zábavnou, moderní a interaktivní formou seznámí s vodou ve všech jejích podobách a také s jejím významem pro život na planetě. Během jara a léta je před budovou zprovozněna „vodní tiskárna“, která vytváří nejrůznější obrazce.

Vyhlídka Sky Tower

Každý, kdo se nebojí výšek a miluje úchvatné výhledy, by měl navštívit vyhlídku Sky Tower, kterou najdete ve vratislavském mrakodrapu vysokém 212 metrů. Ve 49. patře se nachází vyhlídková terasa s kavárnou, z níž při dobrém počasí můžete vidět i Sněžku.

Praktické tipy navíc:

  • Ve většině míst je možné zakoupit vstupenky předem online na konkrétní čas, u některých je to vyžadováno.
  • Po městě se můžete pohodlně pohybovat pěšky, do vzdálenějších míst využijte městskou hromadnou dopravu. Můžete si koupit jednorázové i několikadenní jízdenky. Hradí se platební kartou na terminálech přímo v tramvaji nebo autobuse.
  • Využijte možnost pořídit si zvýhodněnou rodinnou vstupenku ZOO + aquapark nebo ZOO + Hydropolis, výsledná cena je výrazně levnější. Toto zvýhodněné vstupné nelze koupit online, požádejte o ně na pokladně na konkrétním místě.

Související články