Západočeské město Aš a jeho okolí bylo svého času vyhlášené textilní výrobou. To už sice odvál čas, ale něco z minulosti přece jen zůstalo. Právě město s nejkratším názvem se může pochlubit výjimečnou sbírkou textilních stávkových rukavic, mají tu 26 563 půlpárů. Zkrátka v Aši najdete největší sbírku rukavic svého druhu u nás a dost možná i na světě.

Aš není jen město z křížovek, přijeďte se podívat. Čím vás potěší?

Zdroj: Youtube

Světové rukavice

Textilní výroba na Ašsku byla na vzestupu zhruba od 18. století a skončila v 90. letech 20. století. Lakonicky řečeno, zdejší textilky nepřežily nové poměry. Kromě jiného se v Aši vyráběly textilní rukavice na strojích zvaných stávky (odtud pochází jejich označení: stávkové rukavice). Nejprve šlo o rukavice pletené, ve 20. století se přidaly i rukavice stříhané.

Teď už můžeme jen vzpomínat, jak se rukavičky z Aše v 1. polovině 20. století staly důležitým vývozním artiklem. Tehdy si je oblékali lidé v Evropě, za velkou louží (v Americe) nebo v Kanadě.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Víte z hlavy, kolik máte doma rukavic?

Kdepak, vůbec je nepočítám. 5
Ano, je jich méně než 10 párů. 8
Ano, je jich více než 10 párů. 3

Rekord za 4 hodiny

Výjimečná sbírka textilních stávkových rukavic je unikátní z více důvodů. V první řadě jde o počet 26 563 půlpárů (pozn. red. – půlpár znamená, že se dochoval vzorek jedné rukavice, což platí pro většinu sbírky, méně často je zastoupený celý pár). Ovšem každý půlpár je jedinečný – ve sbírce nenajdete dva stejné.

Největší sbírka svého druhu se dostala také do České databanky rekordů, evidence proběhla pod dohledem komisaře Luboše Rafaje z agentury Dobrý den v úterý 27. února 2024 v Aši. Sčítání trvalo 4 hodiny.

Přijeďte se podívat

Přestože v textilní části ašského muzea hrají rukavice prim, doplňuje je další oblečení, například zástěry, uniformy, či záclony. A dále ještě ruční pomocníci i stroje, díky nimž nádherné, dnes už historické kusy rukavic vznikaly. Máte šanci vidět například lamačku lnu, sukadlo (mechanický navíječ cívek), historické žehličky, tkalcovské stavy, pletařské stroje… Muzeum je otevřené od úterka do neděle.

Zdroj: ceskerekordy.cz, muzeum-as.cz

Související články