Například na tomto hradu vás překvapí už samotné předhradí se skalními byty. Na perle moravské renesance se zase natáčely slavné pohádky Pyšná princezna nebo Jak se budí princezny. Novinkou je ale otevření bran tohoto zámku i v zimě. A za jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území se vypravte právě sem.

Kdybyste se chtěli před výletem ještě ohřát, zajděte si do kina. Ve kterém novém filmu uvidíte hned několik zámků a ještě se budete královsky bavit?

Zdroj: Youtube

Dvakrát „ká“

Náš nejslavnější hrad Karlštejn nabízí okruh s průvodcem nazvaný Císařská rezidence Karla IV. nebo si areál projděte sami, s audioprůvodcem ve vašem telefonu. Tak si vyberte. A na hradu Křivoklát můžete v zimě obdivovat nejstarší části hradu. Gotiku.

Pohádkové tipy

Zámek Červená Lhota zve na speciální prohlídky v lednu, díky nim se vrátíte v čase. Prohlídka Schönburské Vánoce připomene, jak se v tento čas žilo posledním majitelům zámku, knížecí rodině Schönburg-Hartenstein. Na Červené Lhotě se mimo jiné natáčela pohádka Zlatovláska nebo film o Panu Tau. Další pohádkový zámek, Telč, láká na prohlídku Zámecké muzeum, která je připravená tak, aby zaujala i děti.

Blíží se Valentýn

Za pár týdnů si připomeneme svátek všech zamilovaných a lépe než na zámku Zákupy ho neprožijete. Ve zdejší zámecké kapli v roce 1900 proběhl slavný obřad, následník trůnu František Ferdinand d'Este si bral hraběnku Žofii Chotkovou. Tomuto sňatku držela palce i ženichova nevlastní matka, která trávila léto právě v Zákupech. V rámci zimního okruhu tak uvidíte i její apartmá a samozřejmě také kapli.

Od úterka do neděle

Na zámku Hluboká nad Vltavou připravili speciální zimní prohlídku, dokonce od úterka do neděle, což nebývá obvyklé. Mimo jiné si prohlédnete pokoje posledních generací rodu Schwarzenbergů. Ve stejné dny zve i hradozámecký komplex v Českém Krumlově do zdejšího hradního muzea i na zámeckou věž (na věž musíte zdolat 162 schodů).

Do zahrad i v zimě

Na zámku Mnichovo Hradiště je otevřený vstup do zahrady. Další zámeckou zahradu lze navštívit třeba v Miloticích, tento zámek aktuálně můžete vidět na plátnech kin v novém filmu Aristokratka ve varu.

Stále na čerstvém vzdoušku

Na Chebském hradu si v zimě projdete nádvoří s expozicí starověkých a středověkých mechanických střelných zbraní. A ještě pozůstatek románského paláce z doby císaře Fridricha I. Barbarossy (12. století) a barokní pevnost. Pak se určitě stavte v centru města. Středověké kupecké domy zvané Špalíček patří k „latině" každého turisty, který do Chebu zavítá.

Kam ještě

Celoročně má otevřeno areál Pražského hradu, přijít lze i na brněnský hrad Špilberk nebo na hrad Loket. Zámek Sychrov je dokonce otevřený každý den, zámek Vimperk se otevírá od pátků do nedělí. Přijít můžete i na zámek v Mníšku pod Brdy, v Brandýse nad Labem, ve Slatiňanech... Nebo třeba na zámek Valeč, kvůli nádherným interiérům a také sochám Matyáše Bernarda Brauna.

Zdroj: NPÚ, jednotlivé hrady a zámky

Související články