Ochutnat půvaby jižní Moravy a udělat pro sebe něco zdravého slibuje seriál výletů pro všechny generace. Jmenuje se Krajem vína a z něj jsme vybrali několik tipů na místa, kde se potkávají lákadla pro turisty s cyklisty, malebnou krajinou a nadšenými vinaři. A pozor, v jednom případě se přidává spousta koncertů zadarmo.

18. 5.: Májové putování okolím Modrých Hor

„Na výlet mohou vyrazit cyklisté, koloběžkáři i pěší. Připravujeme tři trasy různých délek a obtížností,“ uvádí Romana Tomášková z Partnerství, o.p.s. Startuje se v 9 hodin u ekocentra ve Velkých Pavlovicích, do vinařského města se také vrátíte. Delší okruh pro cyklisty měří 44 km, kratší 30 km a ty, co půjdou po svých, čeká přibližně 15 km. Tady najdete podrobný itinerář.

Určitě se zastavte u spirálovité vyhlídky na Kobylím vrchu nebo u rozhledny Slunečná (odsud budete mít Modré Hory jako na dlani). A kdo půjde po svých, tohoto čeká tato trasa: Velké Pavlovice – Bořetice – Rozhledna Kraví hora – Němčičky – Velké Pavlovice.
Náš tip: Ve Velkých Pavlovicích mají tzv. opilé sklepní domky. Moderní vinařskou uličku stačí jen vidět a i bez skleničky se vám zlepší nálada.

1. 6.: Hore dole vinohrady Strážnicka

Tentokrát vítejte v krajině Slovácka a podhůří Bílých Karpat. Zase vám dáváme možnost vybrat si ze tří tras. Kratší cyklovýlet měří 23 km, delší má 43 km a pěší asi 15 km. Vždy se začíná ve Strážnici (v 9 hodin) a končí v Petrově. Kudy pojedete nebo půjdete, uvidíte zde. Ale určitě nikdo z vás nemine unikátní malované sklepy v Plžích s barokními průčelími.

8. 6.: Hudba na kole

Tato pozvánka na výlet bude bavit všechny milovníky hudby, spojuje pohyb s muzikou. Sedněte na kolo a dopravte se do Lednicko-valtického areálu, kde se na 14 místech v 6 obcích pořádají nejrůznější koncerty. Začíná se v 10 hodin a končí v 17 hodin, podrobný plán hudebních vystoupení najdete tady. Nepřehlédněte: vstup na všechny koncerty je zdarma.

Zdroj: vinarskestezky.cz, concentus-moraviae.cz

Související články