Poprvé se odborníkům povedlo dát dohromady a tak moci představit veřejnosti průřez historií porcelánu v Čechách. Zveme vás na výjimečnou výstavu, která vám představí nádherné výrobky z porcelánu během 3 století.

Zajímá vás výroba porcelánu? Podívejte se, jak ho dělají v Dubí:

Zdroj: Youtube

Výstavní porcelánky

Výstava prezentuje různé výrobky ze slavných i méně známých porcelánek. Hlubokou historii zastupují nádherné produkty z Horního Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové i Lokte. Minulé století připomene porcelánka v Ostrově a přítomnost zase karlovarský porcelán i autorská tvorba současných designérů.

Porcelán jako umění

Skrz porcelán se potkáte s empírem, ale také s obdobím biedermeieru. Nechybí ani historismus, stále baví secese. Víte, co nám zanechal tzv. dekorativismus? Připomenete si rovněž funkcionalismus, art deco, porcelánové parády z 50. let, stejně jako československou produkci. A než zamáčknete slzu v oku, čeká vás žhavá současnost.

Raritní exponáty

  • Organizátoři výstavy slibují, že máte šanci vidět porcelánový koflík z roku 1784 neboli nejstarší porcelánový produkt z Čech. Mladší generaci připomeneme, že koflík je šálek s ouškem a s podšálkem.
  • Uchvátí vás také porcelánové soupravy, které používali například i císař Ferdinand I. a hrabě Thun.
  • A výjimečné jsou rovněž plastiky a porcelánové sety, které propagovaly naši zemi na slavné a dodnes inspirující světové výstavě EXPO 58 v Bruselu nebo na milánském trienále užitého umění v roce 1960.

Výstava v bodech

  • Výstava Porcelán tří století začíná 25. 4. a potrvá do 8. 9. 2024.
  • Zveme vás do Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
  • 30. 4., 4. 6. a 3. 9. od 18 hodin proběhnou komentované prohlídky.
  • A kdo chce vědět víc, tomu doporučujeme přednášku 7. 5., rovněž v 18 hodin.

Zdroj: UPM

Související články