Skanzeny a vesnické statky mají k velikonočním tradicím nejblíže. Spousta hradů a zámků spojila Velikonoce se zahájením návštěvnické sezony. Ale Velikonoce můžete strávit i jinak, třeba na koňském hřbetu, ve vláčku řepařské dráhy nebo na besedě s finalistkou soutěže Peče celá země. Ovšem nabízíme i raritu: kde můžete vidět bájného tvora olgoje chorchoje?

Chcete se naučit pletení pomlázky? Podle tohoto návodu to zvládnete:

Zdroj: Youtube

Pro všechny s dětskou duší: Od kraslic přes koně až k zoo raritě

Nejvíce kraslic uvidíte v Libotenicích, jde o stálou výstavu čítající asi 1200 kraslic zdobených nejrůznějšími technikami, bez objednání od velikonočního pátku do pondělí. Ovšem Velikonoce slaví i zoologické zahrady, například v Plzni, Hluboké nad Vltavou nebo v Praze.

Právě zoo v Praze otevírá novou expozice Gobi, v níž uvidíte zejména koně Převalského, ale i nejmrzutější kočky světa nebo legendami opředeného tvora olgoje chorchoje.

Ještě si užijte velikonoční jízdy na Kolínské řepařské drážce 30. až 31. 3., vlaky potáhne parní lokomotiva a jezdí se ze stanice Kolín-Sendražice do stanice Býchory a zpět. Ale projet se můžete také na koni, Stáje Štětice pořádají velikonoční vyjížďky pro malé i velké 31. 3., chybět nebude ani velikonoční tvoření a občerstvení.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Už víte, kde budete letos trávit Velikonoce?

Netuším, ráda/a si vyberu z vašich tipů. 32 %
Na chalupě, chatě nebo u příbuzných. 19 %
Doma, nic neplánuji. 49 %

Velikonoce na venkově: Kde uvidíte finalistku soutěže Peče celá země

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci připomíná, jak se žilo sedlákům kolem Plzně. Kromě klasických prohlídek venkovského stavení a hospodářství nebo Bolevecké návsi vás čeká výroba voskovaných ubrousků a drhaných velikonočních dekorací, jarmark i beseda s Terezou Olbrichtovou – finalistkou oblíbené televizní soutěže Peče celá země.

Podorlický skanzen Krňovice (Třebechovice pod Orebem) nabízí jednu lahůdku – ubytování přímo v historii, přesněji v kovárně nebo v části pavlačového statku. Třeba si tu domluvíte víkendový či jiný pobyt, až se ve skanzenu stavíte 30. a 31. 3., kdy vás potěší velikonočně ozdobené interiéry, připomínky tradic, tvořivé dílničky i pečení chleba.

Kde vás to bude také bavit?

  • Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (30. 3.),
  • Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm (30. 3. až 1.4.: jarmark, šmigrust, tvořivé dílničky, hodně muziky),
  • Veselý Kopec, Muzeum v přírodě Vysočina, 29. 3. až 1. 4., kde zjistíte, co je tzv. líto,
  • Hanácké muzeum v přírodě, Příkazy u Olomouce (30. 3.),
  • Skanzen Vysoký Chlumec (28. až 31. 3.), mimo jiné si zkusíte vyrobit píšťalku.

Hrady a zámky: králíčci i šermířské souboje

Mnohé památkové objekty spojily svátky jara se zahájením návštěvnické sezony. Většinou se začíná už na Zelený čtvrtek 28. 3., ale než vyrazíte, ověřte si to.

Přijeďte například na Velké Losiny (tradice a květinová výzdoba), Kynžvart (v pátek a v sobotu se budou vyrábět i velikonoční ozdoby a pomlázky), hrad Šternberk (má otevřeno i o sobotách v březnu), na zámek Opočno (výstava ve studniční věži – kraslice, vajíčka exotických zvířat, jež věnovala ZOO Dvůr Králové nad Labem a živí králíčci).

Nebo na vodní hrad Švihov, do Ratibořic, na Hrádek u Nechanic, do Valtic, na Duchcov (za slavným svůdníkem Casanovou, který zde také pobýval). A na hradě Sovinec (jeden z největších na Moravě) se potkáte i s kejklíři, sokolníky, kovářem nebo šermíři.

Zdroj: kudyznudy.cz, npu.cz, nmvp.cz a jednotliví organizátoři akcí

Související články