Když se spojí historické pivní suroviny se zajímavým nápadem, vzniknou poutní piva. Jde o novinku, kterou si vychutnáte v březnu až v dubnu v našich klášterních pivovarech a rovněž na řadě míst iniciátora tohoto nápadu.
Určitě nezůstanete jen u piva a užijete si i magickou energii klášterů. A kdybyste chtěli ochutnat všechna poutní piva, přijďte 27. dubna na festival piva do pražského Břevnovského klášterního pivovaru.
Uhádnete, který klášter založila matka sv. Anežky České?
Začínáme v Praze: Břevnov a Strahov
V pražském Břevnově najdete nejstarší fungující mužský klášter u nás založený v 10. století. Tady se také poprvé začalo vařit pivo v našich zemích, alespoň to tvrdí písemné prameny. Klášter se dochoval v podobě z 18. století, kdy se obnovoval podle projektu Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna K. I. Dientzenhofera.
„V Břevnovském klášterním pivovaru sv. Vojtěcha bude možné v březnu a dubnu ochutnat speciál Poutní Rauch Weizenbock. Známé pšeničné tóny a tóny po hřebíčku a banánech jsou doplněny jak karamelovým nádechem, tak jemnou uzenou linkou,” uvádí hlavní sládek tohoto pivovaru Aleš Potěšil.
Strahovský klášter patří mezi nejstarší dosud existující kláštery premonstrátského řádu na světě, byl založený ve 12. století. Jeho jádro tvoří bazilika rovněž ze 12. století, klášter láká na unikátní knihovnu a neméně slavnou obrazárnu (ta se má po rekonstrukci znovuotevřít na jaře).
„Za Klášterní pivovar Strahov nabídneme Poutní Grätzer, což je pšeničné, svrchně kvašené, lehké, nakuřované pivo s přídavkem šafránu. Stylu Grätzer se někdy přezdívá ,polské šampaňské´ kvůli výrazné šumivosti,“ říká strahovský sládek Jan Martinka.
Míříme na Vysočinu: Želiv
Želivský klášter pochází z 12. století, založil ho kníže Soběslav. Jeho součástí je kostel, který v 18. století přestavěl geniální architekt Jan Blažej Santini-Aichel ve stylu barokní gotiky. Do klášterního areálu patří kromě kostela konvent, opatství, Trčkův hrad, konventní a opatská zahrada. Bonus navíc: Jde o jediný klášter u nás, kde sládka zaměstnává opatství.
„Pro všechny poutníky, kteří k nám do Pivovaru klášter Želiv zavítají, jsme připravili spodně kvašené silné pivo Poutní Velikonoce 16°. Kromě českého sladu je použitý dubem nakouřený slad Weyermann. Speciální chuť dodávají bylinky, vřes a puškvorec,” popisuje zdejší sládek Jiří Kratochvíl.
Skrytý klenot Krušných hor: Osek
Cisterciácký klášter Osek v podhůří Krušných hor byl založený počátkem 13. století. Podobně jako jiné kláštery zažil velký rozkvět v době baroka, kdy se přestavoval konvent a kostel Nanebevzetí Panny Marie do podoby, jak je můžete vidět i vy. Mezi unikáty kláštera patří například otočný čtecí pult v gotické kapitulní síni patrně z roku 1240.
„V Pivovaru Ossegg jsme uvařili Poutní Herb Honig Bock. Je to slabší verze Bocku ze 3 druhů sladu a 2 druhů německých chmelů. Pivo jsme obohatili místními bylinkami, mateřídouškou a vřesem, a medem z Krušných hor,” vysvětluje osecký sládek Ladislav Kozerich.
Máte rádi pivo?
Kde najdete nebeskou bránu: Porta coeli
Areál cisterciáckého kláštera Porta coeli neboli Brána nebes ze 13. století objevíte v Předklášteří u Tišnova. Nápad založit zde klášter vznikl na konci života krále Přemysla Otakara, myšlenku zrealizovala jeho druhá manželka Konstancie za pomoci jejich dvou synů. Sestry cisterciačky zde žijí i dnes.
„V Pivovaru Porta coeli jsme uvařili silné, spodně kvašené pivo Vorkloster Poutní velikonoční märzen. Dominuje v něm vůně sladu s chlebovou kůrkou. Po napití jsou cítit tóny pražených oříšků a sušeného ovoce. Pivo dozrávalo na hoblinách z dubu,“ říká sládek klášterního pivovaru Jan Maláska.
Kdo stojí za novou tradicí
Plzeňský Prazdroj (dále PP) v rámci Volby sládků nabízí každý měsíc speciální pivo, v době před Velikonocemi jde o pivo založené na principech klášterního pivovarnictví. V předchozích dvou letech PP vytvářel pivní poutní speciál s Břevnovským klášterním pivovarem, pro letošní velikonoční čas oslovil všech 5 aktivních klášterních pivovarů v ČR.
Každý z nich připravil jedno výjimečné pivo, viz výše, a PP nachystal hned dvě: pro březen speciál Poutní - spodně kvašené silné polotmavé pivo, které sládek pivovaru Tomáš Pokorný popisuje takto: „Je charakteristické plným sladovým tělem, jemným aroma sušenek a karamelu, dominantním kouřovým aroma a příjemnou střední chmelovou hořkostí.“
A pro aprílový měsíc jde o speciál Poutní Dubnové, což je světlé, spodně kvašené, nefiltrované pivo typu Oak Aged, dozrávající na dubových chipsech. Jeho chuť mimo jiné podporuje vanilka.
Zkrátka co poutní speciál, to tekutá laskomina. Dokážete odolat?
Zdroj: volbasladku.cz, brevnov.cz, zeliv.eu, strahovskyklaster.cz, klasterosek.cz, portacoeli.cz