V Praze o víkendu lilo jako z konve, bylo to u vás stejné? Za deště je ideální někam se schovat, aspoň na chvíli. Ale nemusíte sedět doma, kdyby lijáky pokračovaly, s vláčky modelovými i těmi skutečnými ubíhá čas mnohem příjemněji. Zveme děti i dospělé, prostě celou rodinu na parádní jízdu. Kdy a kam?

Podívejte se, jak to vypadá u železničních modelářů na Praze 4, kam vás zveme na 9. června. Objednat se ale musíte předem, tak to neprošvihněte:

Zdroj: Youtube

Mega prostor: Království železnic

Tři patra mašinek najdete v Království železnic na Praze 5. Hlavním lákadlem je obří kolejiště rozložené na ploše asi 600 m². Zaujmou také záběry mini kamer v lokomotivách vláčků, které vás v mini verzi provezou několika našimi kraji. Železniční síť Království železnic je opravdu hustá, najednou tu jezdí 80 až 90 vlakových souprav.

Zkusit můžete i simulátory, a to nejen motorového vlaku, ale taky autobusu nebo metra. A děti si určitě sestaví něco pěkného z legendární stavebnice Merkur nebo si užijí jinou zábavu. Doporučujeme: Vstupenky si objednejte online, pak stojí méně.

Komorní, ale od srdce: Kolejiště v DDM

Další skvělou akci pro veřejnost už 9. 6. připravují železniční modeláři z DDM Praha 4. Dvakrát ročně nelení a v několika místnostech sestaví parádní modelové kolejiště. „Máme digitální ovládání lokomotiv, které umožňuje individuální řízení každé lokomotivy jedním strojvedoucím. Jezdíme podle předpisů skutečných drah, nebo se o to alespoň snažíme. Mezi stanicemi máme telefony, výpravčí si nabízejí a odhlašují vlaky telefonicky. Zatím jsou v provozu 3 stanice," uvádí Aleš Tvrdý z kroužků železničních modelářů v Hobby centru Praha 4.

A pokud by vám jména stanic připomínala reálná místa, nemýlíte se. Například stanice Ledeč je přesným modelem skutečné stanice Ledeč nad Sázavou. Nutné: Na akci si rezervujte místa předem do 4. 6. 2024

Na výlet s Hurvínkem

Baví vás nostalgické jízdy historickými vlaky? Tak nasedněte 7. 6. v Šumperku a svezte se elektrickým Pantografem do Hradce Králové. Nebo přijďte v sobotu 8. 6. a vyrazte z Hradce Králové směr Šumperk. Ale Pantograf vás dokáže svézt i 8. 6. v okolí Pardubic a Hradce Králové. Na cestě vás čeká novinka: nová zastávka Pardubice centrum. A ještě pozvánka do rosického železničního muzea (má otevřeno o sobotách).

Nebo se uvelebte v legendárním motoráčku Hurvínek, který si to namíří rovněž 8. 6. z Pardubic přes Chrudim do Slatiňan a zpět. Chcete jet někdy jindy? Tady máte přehled nostalgických jízd.

Pendolinem za růžemi

Kdo plánuje už delší čas výlet Pendolinem a stále hledá důvod, jeden mu nabídneme. O víkendu 8. a 9. 6. se v olomouckém rozáriu připravuje festival růží. Naše 2. největší rozárium má více než 50letou tradici, zabírá asi 3,5 hektaru a přivonět si můžete k více než 3000 keřů různých růží. Součástí akce Vyznání růžím jsou komentované prohlídky, floristické show, zábava pro děti a jiné radosti.

Budete mít dost času, abyste si růžový víkend opravdu užili, protože Pendolinem se dostanete do Olomouce pohodlně a rychle, například cesta z Prahy trvá něco přes 2 hodiny.

Kde mají nejvíc parních lokomotiv?

Fanoušci vlaků všech typů a velikostí vědí, že v Lužné u Rakovníka najdete naše největší železniční muzeum, přesněji Muzeum ČD. A také největší sbírku parních lokomotiv u nás, včetně Kafemlejnku, což je naše nejstarší parní lokomotiva, která ještě jezdí. A dále také staré motoráčky, dieselové a elektrické lokomotivy a jiné parádičky, bez nichž by to na dráze prostě nešlo.

Když do Lužné dorazíte o víkendu 15. až 16. 6. 2024, můžete nasednout do parního vláčku taženého právě Kafemlejnkem. A dojet do Rakovníka, Krupé nebo Řevničova, prostě užít si dráhu zase trochu jinak. A vůbec přitom nemusíte patřit mezi šotouše.

Zdroj: DDM Praha 4, kralovstvi-zeleznic.cz, ČD, flora-olomouc.cz

Související články