Za mnohými objevy stojí odborníci, ale v tomto případě to bylo jinak. Na výjimečné šperky z 5. až 6. století i na unikátní set pro laika až překvapivě malých, ovšem zlatých keltských mincí přišli amatérští hledači pokladů a zájemci o historii a archeologii. Šperky i jejich příběh můžete obdivovat v Muzeu T.G.M. v Rakovníku.

Proč by si někteří hledači pokladů zasloužili minimálně metál?

Zdroj: Youtube

Zlatá výstava až do června

Na výstavě Záhada zlatých šperků v rakovnickém Muzeu T.G.M. uvidíte opravdové unikáty. Například prsten a masivní přezka na opasek pochází z 5. století, u nás se toto období označovalo jako stěhování národů.

Klenoty patřily neznámým kmenovým vládcům tehdejší doby. Přezka je vyrobená z téměř ryzího zlata, zdobí ji drahokamy, ale také český granát. I to je unikát, zřejmě jde o ukázku jednoho z nejstarších zdobení českým granátem v oblasti šperků.

I tohle vás bude bavit

Součástí výstavy je také představení objevitelů těchto zlatých artefaktů a rovněž vysvětlení, jak probíhalo zkoumání pokladu a vědecké analýzy, na kterých se podíleli naši a zahraniční odborníci.

Další zlatý poklad

Před několika lety byly na Rakovnicku objevené i zlaté keltské mince. Je jich celkem 12 a pochází z 3. až 2. století před naším letopočtem. „Odborný posudek Národního muzea potvrdil, že se jedná o soubor unikátních bójských ražeb z našeho území z konce střední doby laténské. Jde o zcela první archeologicky dokumentovaný hromadný, záměrně uložený soubor těchto mincí u nás.

Jejich kulturně historická hodnota je i proto nevyčíslitelná,“ upřesňuje Magdalena Elznicová Mikesková, ředitelka Muzea T.G.M. v Rakovníku. Těšme se už teď, až si budeme moci tyhle unikátní mince, které se patrně nikdy nepoužívaly k placení, vidět naživo.

Zdroj: muzeumtgm.cz

Související články