Soutěž Czech Press Photo mapuje život s jeho radostmi i smutky. Má velmi široký záběr, pořádá se v několika hlavních kategoriích. A protože vítězové jsou už známí, můžete se s nimi seznámit. Stačí se proklikat naší fotogalerií.

Porovnejte si práci našich a slovenských fotografů s těmi světovými:

Zdroj: Youtube

Czech Press Photo v číslech

Nejlepší fotografií se stal záběr Romana Vondrouše z ČTK připomínající výtržnosti u soudu. Není to zrovna povzbudivé téma, ale i takový je svět kolem nás.

  • V 29. ročníku bylo vyhlášeno 8 hlavních kategorií: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Lidé, o kterých se mluví, Umění a kultura, Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.
  • Kromě nich se rozdalo ještě 6 speciálních cen a 1 grant.
  • Nezapomnělo se ani na mladou generaci neboli 3 kategorie Czech Photo Junior (mladší žáci, starší žáci a studenti středních škol).
  • Do soutěže se přihlásilo více než 4000 fotek od 236 českých a slovenských fotografů a fotografek.
  • Fotky posuzovala 5členná mezinárodní porota, ale Češi měli převahu (předseda a dva členové poroty).

Na vlastní oči. Kde uvidíte (nejen) vítězné fotky?

Od února 2024 máte možnost vidět vítězné a další vybrané snímky na výstavě v Praze, v Nové budově Národního muzea. Na jednom místě si lze prohlédnout přes 470 tištěných fotek, což je v dnešní digitální době opravdu výjimečné. Nicméně 240 snímků se prezentuje i na obrazovkách a projekcích. Výstava potrvá až do letošního léta.

Zdroj: Czech Press Photo, Národní muzeum

Související články