Fenoménu Oldřicha Kulhánka a našim bankovkám, které navrhl, se věnuje výjimečná výstava v Praze. Jde o peníze, ale na výstavu máte vstup zdarma.

Naši tisícikorunu zdobí portrét Františka Palackého, ovšem nejde jen o něj. Prohlédněte si tuto bankovku pěkně v detailu:

Zdroj: Youtube

Vizitka Oldřicha Kulhánka

Malíř, ilustrátor a grafik Oldřich Kulhánek byl fenoménem za svého života a zůstal jím i po své smrti. Většinou si ho spojujeme s poštovními známkami a rovněž s mnoha bankovkami, jejichž grafické ztvárnění navrhl počátkem 90. let 20. století. Kulhánkova díla však můžete vidět i v mnoha světových galeriích a muzeích, včetně české Národní galerie, pařížského Centre Pompidou, vídeňské Albertiny a řady dalších.

Stokoruna jako obraz

Bankovky, které navrhl Oldřich Kulhánek, jsou malá umělecká díla. „Oldřich Kulhánek měl osobitý pohled na svět inspirovaný člověkem a člověčenstvím. Protože ho dokázal umělecky zachytit a originálně ztvárnit, leckdy i s řadou symbolů, jsou aktuální české bankovky naprosto unikátní kombinací umění a ochranných prvků,“ říká členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

Kulhánkovy bankovky navíc vypráví příběhy. Například papírová stokoruna představuje našeho nejslavnějšího panovníka Karla IV., s ní platíme více než 30 let. Dobře si ji prohlédněte, abyste si všimli i motivu gotické klenby (Kulhánek se zřejmě inspiroval některou ze staveb Petra Parléře). Nebo pražského groše. Také českého dvouocasého lva, jenž patří mezi známé heraldické symboly. Případně písmene K jako první iniciály ze zakládací listiny Univerzity Karlovy, pečetě Univerzity Karlovy a jiných motivů.

4x o výstavě a videa navíc

  • Výjimečná výstava Svět bankovek Oldřicha Kulhánka je k vidění v Návštěvnickém centru ČNB v Praze.
  • Přijďte, kdy chcete, ale v rámci otevírací doby Návštěvnického centra. Výstava trvá do konce roku 2024.
  • Dělí se na několik částí. Nás nejvíce zaujaly návrhy Kulhánkových bankovek ze 70. let 20. století, které se nikdy nerealizovaly, a tzv. Funny Money (satirické litografie bankovek).
  • Ale dozvíte se i příběhy bankovek z 90. let 20. století. Nejprve Oldřich Kulhánek navrhl vizuální podobu dvousetkoruny, posléze vytvořil další.
  • Více o jednotlivých bankovkách se dozvíte díky videím zde.

Zdroj: ČNB, denik.cz

Související články