Soška Věstonické venuše zobrazuje ženu kyprých ňader a větších boků. Prostě sexy symbol dávné doby. Nicméně výjimečná je z úplně jiného důvodu. Znáte ho?

Soška Věstonické venuše je světová celebrita, tahle si však obdiv opravdu zaslouží. Podívejte se na originál, je opravdu nádherný:

Zdroj: Youtube

Kdo ji vykopal

Unikátní sošku objevil archeolog Karel Absolon se svými spolupracovníky mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi. To se psal rok 1925. Vědci zjistili, že Věstonická venuše byla vytvořená 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem, jde o období mladého paleolitu.

Její výjimečnost spočívá v použitém materiálu, kdysi ji kdosi uhnětl z hlíny a vody. Až do objevu Věstonické venuše se totiž předpokládalo, že keramika v paleolitu neexistovala. Právě objev malé sošky tento předpoklad jednou provždy vymazal z historie.

Domov má v Brně, ale teď je v Praze

Věstonickou venuši zná snad každý dospělý, minimálně ze školy. Ale spatřit ji na vlastní oči se povede málokdy. Většinou odpočívá pod mnoha zámky v ochranném pouzdře v trezoru Moravského zemského muzea.

Nyní je zlatým hřebem výstavy Nejstarší šperky a ozdoby těla, společně s dalšími světovými unikáty ze sbírek Moravského zemského muzea a Archeologického ústavu Akademie věd ČR Brno včetně těch, které zatím dosud nebyly vystavené,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Výstava trvá do konce února 2024.

Co na výstavě (ne)uvidíte?

Soška Věstonické venuše leží ve schránce, její záda ani rozkošné pozadí tudíž nespatříte. Právě na zadní straně se ukrývá jemně lechtivý detail, otisk prstu patrně desetiletého dítěte.

Na výstavě však kromě Věstonické venuše můžete obdivovat další rarity, například až 30 000 let staré artefakty zejména z Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny. Nejen návštěvnice potěší různé šperky. Ale prohlédněte si také další rarity, včetně takzvaného Brněnského šamana. Jde o patrně nejstarší loutku na světě (asi 25 až 20 000 let před naším letopočtem, z mamutího klu).

Tak ještě jednou a stručně

  • Nejstarší keramickou sošku na světě a jiné paleolitické figurky, šperky a další artefakty jsou k vidění do 29. února 2024.
  • Na výstavu Nejstarší šperky a ozdoby těla si udělejte dost času, čekají vás téměř dvě stovky unikátních artefaktů. Včetně Věstonické venuše.
  • Výstava se pořádá v historické budově pražského Národního muzea.
  • Počítejte s mimořádnými bezpečnostními opatřeními.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Věstonická venuše byla symbolem krásy své doby. Platí to i dnes?

info Hlasování bylo ukončeno.
Neplatí, bohužel. 27 %
Zatím neplatí, ale všichni to můžeme změnit, proč podporovat nezdravou hubenost. 30 %
Doba se mění, tak doufám, že platí. 43 %
Hlasovalo: 70

Zdroj: Národní muzeum, irozhlas.cz

Související články