Toxičtí lidé jsou jako upíři. Na začátku vás mohou okouzlit, ale později z vás začnou vysávat energii. Pomalu, ale jistě. Ačkoliv se s toxickými vztahy můžete setkat i v rodině či mezi přáteli, často se s nimi lidé potýkají i v partnerských vztazích.

Co je toxický vztah?

Zdroj: Youtube

Toxický vztah je vztah, který není zdravý ani funkční. Přinese s sebou spoustu konfliktů, nehezkých emocí, ale i destruktivních vzorců chování. Součástí těchto vztahů je vždy manipulace, ponižování, přehnaná kontrola a soupeření.

Negativních emocí v tomto typu vztahu zažijete víc než těch pozitivních. Vedle svého partnera se nedokážete plně uvolnit. Pořád máte strach z toho, že uděláte něco špatně. Něco, co partnera naštve. Takový vztah ve vás do budoucna může zanechat trauma, zničí vám vaši sebehodnotu.

Jak poznat toxický vztah?

Toxické vztahy jsou plné manipulace. Jde o vztahy, kde svému partnerovi nahrazujete péči jeho rodiče, může zde docházet k psychickému či fyzickému nátlaku, týrání. Jsou to vztahy, v nichž se necítíte přirozeně, uvolněně, neprožíváte radost. Partnera však opustit nechcete, protože myslíte na světlé chvilky. Je jich málo, ale jsou. Často si můžete říkat, že se nic neděje. Že se všude vyskytují nějaké problémy.

Toxické vztahy se nemusí nutně projevovat násilím. Můžete je poznat i podle nezdravé soutěživosti mezi partnery. Klasikou jsou i nedostatky v komunikaci – jeden přestane mluvit úplně a druhý netuší, co se stalo. Dále je to snaha o manipulaci, obavy z konfliktu a hádek.

Možná jste se s partnerem i několikrát rozešli a vrátili se k sobě. Bohužel se stále opakuje ten samý scénář. Co v takových vztazích obvykle funguje, je intimní život. To však ke spokojenému životu nestačí.

Jak odejít z toxického vztahu?

Odchod z toxického vztahu bývá obtížný, na první pohled i nemožný. Trvá dlouho, než si uvědomíte, že se váš protějšek nezačne chovat jinak. Odchod bývá obtížný i kvůli tomu, že jde o jednostrannou záležitost.

Manipulátor problém nevidí, a proto se s vámi rozcházet nechce. Pokud se rozejdete, můžete vyhledat pomoc terapeuta – ten vám může pomoci vyrovnat se s vašimi zážitky a navrátit vám vaše sebevědomí. Pokud se pro rozchod rozhodnete, neustupujte. Váš partner se váš názor pokusí změnit, vy však musíte vytrvat.

Zdroj: ramseysolutions.com, healthline.com, verywellmind.com, cestarelaxace.cz, aktin.cz

Související články