Stručný souhrn z článku

  • Výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém museu prezentuje unikátní kabinety, symboly bohatství a umění ze 16. a 17. století.
  • Výstava nabízí široký výběr kabinetů s bohatou dekorací, představuje techniky jako inkrustace a intarzie.
  • Kabinety, ukázka moci a bohatství, jsou půjčeny z různých sbírek, včetně Lobkowiczkých a Národního památkového ústavu.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zapomeňte na stres ze školních kabinetů, tyhle nabízí čirou radost. Navíc co kabinet, to překvapení. Malý nebo větší kus nábytku s mnoha šuplíky, mnohdy i tajnými, je bohatě zdobený, však také představuje perfektní kombinaci řemesla a umění. Na výstavě v pražském Uměleckoprůmyslovém museu jich můžete vidět více než dvacet.

Některé kabinety zapůjčil tento pohádkový zámek:

Zdroj: Youtube

Dárek diplomatů

Kabinety sice znali lidé už ve starověku, ale největší rozkvět zažil tento reprezentativní kus nábytku v době manýrismu a časného baroka. Tedy v 16. a v 17. století. Na rozdíl od běžného nábytku se na tvorbě kabinetů podílela celá řada profesí, řemeslných i uměleckých. Proto se nezřídka setkáte i s pojmy jako inkrustace, intarzie či marketerie. A to je jen malý výčet možností, jak se dají kabinety zdobit.

Už v době svého boomu kabinety symbolizovaly moc a bohatství a staly se předmětem uměleckých sbírek. A také velice vhodným diplomatickým darem panovníků a vyšší šlechty.

Svět umění a zásuvek

Výjimečná výstava v Uměleckoprůmyslovém museu představuje řadu unikátních kabinetů, nádherný svět umění a zásuvek na tajnosti či vzácné předměty. Některé pochází přímo ze sbírek UPM, dále jde o zápůjčky ze zámků spadajících do péče Národního památkového ústavu, jiné pochází z Lobkowiczkých sbírek a dalších zdrojů.

Hodí se vědět

  • Výstava potrvá do 17. března. Komentované prohlídky s kurátorem se plánují na 23. ledna, 13. února a 12. března.
  • Ve vystavované podobě se kabinety v tomto složení setkávají poprvé a některé se také poprvé vydaly na cestu do Prahy ze svého domova.
  • Přehlídka vzácného nábytku dokumentuje i různé umělecké techniky (vykládání drahých kamenů, miniaturní malby, reliéfní řezby, drobné plastiky, florentskou mozaiku a jiné).
  • Součástí výstavy je vzdělávací sál. V něm uvidíte materiály, které se používaly na tvorbu kabinetů, rovněž se seznámíte s ozdobnými technikami, respektive jejich ukázkami. A kdo chce, může si zkusit složit kousek dekoru z dřevěných dýh.
  • V českých muzejních sbírkách jsou kabinety nejvíce zastoupené právě v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Zdroj: UPM, NPÚ

Související články