Skalničky jsou úžasné rostliny, které o sobě dávají vědět úchvatnými zářivými barvami, ač rostou na těch nejméně přívětivých místech planety – ve vysokých horách a na skalách. Není divu, že jim propadly tisíce milovníků květin. 

Klub skalničkářů Praha patří u nás k nejvýznamnějším organizacím spojující specialisty na pěstování skalniček. Od počátku osmdesátých let pečují o farní zahradu barokního kostela sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Později se pustili do rekonstrukce přilehlé zruinované zahrady lemující Faustův dům na Karlově náměstí.

Obě tyto zahrady v květnu otevírají své brány, aby se předvedly v tom nejkrásnějším období kvetení návštěvníkům, kteří hledají inspiraci, nebo se chtějí jen tak pokochat. 

Letošní výstava má pořadové číslo 54 a probíhá denně od 8. do 24. 5. 2024, otevřeno je 9.00-18.00. Součástí výstavy je soutěž o Cenu návštěvníka, komentované prohlídky a ukázky stavby koryt. V areálu najdete bohatý samoobslužný prodej výpěstků členů klubu.

Co na zahradách uvidíte?

Na farní zahradě se rozprostírá centrální skalka, která je rozdělena podle kontinentů. 

V evropské části můžete obdivovat především intenzivní modř hořců. Americké části dominují pestré barvy floxů, lewisií a penstemonů. Asijskou divokou přírodu představí kosatce, tulipány či česneky. 

Milovníky kvetoucích dřevin osloví hajní partie, kde právě rozkvétají rododendrony, hajní rostliny a další dřeviny vyhledávající chladný stín vysokých stromů. Procházku provází klokotání potůčku, který pramení pod dubem.

V zahradě u Faustova domu navštívíte skalní amfiteátr, který obklopují právě kvetoucí azalky a další nízké keře. Na pódiu probíhá výstava koryt, mís a dalších kvetoucích rostlin.

Z bohatého programu vybíráme 13. květen, kdy se koná Demonstrační den Klubu skalničkářů a ZO ČSOP Nyctalus: 

  • 10:00-12:00 aranžování mís a koryt, stavba miniskalky v míse
  • 13:00-15:00 povídání o netopýrech (přednáška a ukázka krmení)
  • 15:00-16:00 aranžování mís a koryt, stavba miniskalky v míse

Výstava Klubu skalničkářů Praha

  • Kde: zahrady kostela sv. Jana Nepomuckého Na Skalce a zahrady Magistrátu hl. m. Prahy, vedle Faustova domu na Karlově náměstí-Moráni. 
  • Kdy: od 8. do 24. 5. 2024 včetně víkendů a svátků, otevřeno je 9.00-18.00.

Zdroj: skalnicky.cz, skalnickari.cz

Související články