Seton Castle byl navržen renomovaným architektem Robertem Adamem v roce 1789, byl to jeho poslední projekt ve Skotsku. Adam využil kámen z původního Seton Palace, což dodává stavbě autentický historický nádech. Zámek je typickým příkladem georgiánské architektury s mnoha zachovanými prvky, jako jsou klenuté dveře, zakřivené zdi a původní štuková výzdoba.

Zdroj: Youtube

Interiér a vybavení

Zámek o rozloze 18 196 čtverečních stop se může pochlubit třinácti ložnicemi, pěti koupelnami a osmi přijímacími místnostmi. Mezi moderní vybavení patří rozsáhlá kuchyně, kulečníková místnost, klenutá herna a původní vinný sklep. Interiéry jsou zdobeny jemnými materiály, jako jsou hedvábí, damašek a velvet, které vytvářejí luxusní a útulnou atmosféru.

Zajímavost o Marii Stuartovně

Marie Stuartovna, skotská královna, byla známá svou krásou a dramatickým životním příběhem. Jednou z fascinujících zajímavostí je, že Marie se třikrát vdala, přičemž její druhý manžel, lord Darnley, byl zavražděn za záhadných okolností. Tato vražda vedla k jejímu třetímu sňatku s Jamesem Hepburnem, hrabětem z Bothwellu, což vyvolalo skandál a přispělo k její konečné abdikaci a útěku do Anglie.

Navíc k hlavnímu zámku patří i dvě samostatné chaty – Darnley Cottage a Bothwell Cottage – každá s obývacím pokojem, kuchyní a třemi ložnicemi. Další zajímavostí je tajné apartmá „Úkryt“, které se nachází na vrcholu točitého schodiště v jedné z věží​.

Exteriér a pozemky

Seton Castle se rozkládá na 13,4 akrech soukromých pozemků s elektrickými bránami a bezpečnostními kamerami. K pozemku patří formální trávníky, parkové plochy, divoké louky a helipad. Historický kočárový most z 15. století dodává místu další kouzlo​.

Rekonstrukce a modernizace

Během posledního desetiletí prošel zámek důkladnou rekonstrukcí. Byly instalovány historické francouzské dubové podlahy, moderní centrální topení a zabezpečovací systém, což vše dohromady vytváří perfektní kombinaci historického kouzla a moderního komfortu. Prodejní cena tohoto klenotu je přes 8 milionů britských liber, v současném kurzu měn tedy přes 236 milionů korun.

Související články