Souvislost mezi vysokým krevním tlakem a nadmírou sodíku, který konzumujeme hlavně ve formě soli, je obecně známá. Nicméně i tento faktor stále potvrzují výzkumy, jeden zmiňujeme na konci článku. Novinkou pak je informace, že vysoký krevní tlak můžou podporovat telefonní hovory. Kolik minut týdně představuje riziko?

Existuje bezpečné telefonování za jízdy, když řídíte?

Zdroj: Youtube

Dlouhé telefonáty vadí

Spojitost mezi používáním mobilních telefonů k volání a rizikem hypertenze (vysokého krevního tlaku) se zdála být nejistá. Nicméně výsledky studie publikované v European Heart Journal, což je časopis vydávaný Evropskou kardiologickou společností, avizují: delší telefonáty zvyšují pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku. Nejde o žádný „vedlejší efekt“ studie, ale její cíl - výzkumníci zjišťovali, zda je mezi telefonováním a vysokým krevním tlakem přímá spojitost.

Čísla, která varují

Studie probíhala 12 let a zkoumala 212 046 osob, které neměly hypertenzi. Za „telefonisty“ pak považovala lidi, jež alespoň jednou týdně používali mobil (buď někomu volali, nebo sami přijímali hovor) – šlo o 185 796 osob. Průměrný věk účastníků studie byl 53,7 let. A u 13 984 účastníků se skutečně objevila nově vzniklá hypertenze.

Jak dlouhé telefonáty jsou rizikové? „Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o 7 procent vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více jak půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 procent vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu,“ uvádí MUDr. Eva Kociánová z projektu Srdce v hlavě.

Vysoký krevní tlak je hrozba

Přiznejme na rovinu: u hypertenze hraje velkou roli také dědictví našich předků, genetickou zátěž nejde opomenout. A bez mobilů se dnes obejde málokdo. Jako námět k zamyšlení však studie funguje dokonale. Protože kdo má vysoký krevní tlak, u toho rovněž stoupá riziko infarktu myokardu, srdečního selhání i mrtvice (cévní mozkové příhody).

Co je tedy v pohodě? „Dlouhodobé zdravé používání mobilního telefonu pro volání nebo přijímání hovorů nemusí mít vliv na riziko hypertenze, pokud se nepoužívá déle než 30 minut týdně k volání nebo přijímání hovorů,“ upozorňuje studie.

A tady je sodík slíbený na začátku

Podle další aktuální studie dokáže stravování s nízkým obsahem sodíku snížit vysoký krevní tlak srovnatelně s běžně užívanou antihypertenzní medikací 1. volby (popis antihypertenziv 1. volby srozumitelně vysvětlují například zde). Studie se týkala lidí středního až staršího věku. Neškodí upozornit, že sodík skrz sůl přijímáme, i když pokrmy nesolíme. Stačí, že je v potravinách, které sůl obsahují. A třeba i v malé míře, což je i případ většiny sýrů. Více o skryté soli prozradí tento článek.

Zdroj: academic.oup.com, srdcevhlave.cz,jamanetwork.com, nzip.cz

Související články