Sanační omítky jsou oblíbeným a široce používaným řešením proti vlhkému zdivu. Tyto omítky byly na český trh uvedeny v 90. letech a od té doby si získaly velkou popularitu. Jsou jednoduché na aplikaci a efektivně bojují proti vlhkosti a solím ve zdech.

Sanační omítky jsou aplikovány podobně jako tradiční omítky, ale je důležité dbát na to, aby nebyly uzavřeny póry uvnitř zdiva.

Přehled sanačních omítek

Existuje několik typů sanačních omítek. Tradiční hydrofobní, které dobře odolávají srážkové vlhkosti, se hodí zejména do exteriéru. V interiéru pak lépe poslouží omítky hydrofilní, díky nimž nedochází k omezení difúze do vnějšího prostředí.

Tepelněizolační omítky pak ovlivňují povrchovou teplotu zdiva, která je zásadní pro to, zda se na něm uchytí spora a začne z ní růst řasa či plíseň. „Tento typ je ideální pro sezónně užívané rekreační objekty,“ říká odborník z Weberu. Speciální protiplísňové sanační omítky jsou pak navrženy tak, aby pálily kořínky spor, a ty se tak neměly šanci uchytit.

Snadné řešení svépomocí pro ošetření vzlínající vlhkosti ve stěnách:

Zdroj: Youtube

Hydroizolace – klíč k řešení

Pro trvalé odstranění problému vlhkosti je nezbytná hydroizolace, například prostřednictvím injektáže. Tento postup vytváří hydroizolační membránu ve zdech a zabraňuje dalšímu pronikání vlhkosti.

Injektáž je zvlášť účinná v ochraně spodní části stavby, která je nejvíce vystavena vzlínající vlhkosti. Jedná se o kapalné či krémové hmoty, které se aplikují do vyvrtaných otvorů ve zdech a vytvářejí ve zdivu ochrannou vrstvu.

Názor profesionála

Vlhké zdi patří mezi nejčastější problémy starších domů, v některých případech se ale nevyhnou ani novostavbám. „Voda ničí stavební materiály hned dvěma způsoby. Jednak při nižších teplotách mrzne, což způsobuje tlak, jemuž neodolá žádný omítkový materiál.

Zadruhé se do zdiva spolu s vodou dostávají různé druhy rozpuštěných solí, které v něm postupně krystalizují a zaplňují póry v cihlách i omítce,“ vysvětluje Petr Müller ze společnosti Saint-Gobain. V důsledku toho se na zdech začnou tvořit vlhké mapy se solnými výkvěty.

Kdy je čas na zásah?

Aby byla vlhkost trvale odstraněna, je třeba najít a odstranit její příčiny. Proto je v případě vážných problémů s vlhkostí často nejlepším řešením obrátit se na odborníky. Experti na sanace vlhkosti mohou poskytnout cenné rady a provést potřebné práce s přesností a zkušenostmi, které zaručí dlouhodobě efektivní výsledek.

Zdroj: rd.com, permagard.co.uk