Čemeřice jsou otužilé trvalky. Stačí, aby se v zimě na pár dní oteplilo a rozkvete. Po ochlazení se květy zatáhnou a čekají na další vlnu tepla. Pak se opět předvedou v celé své kráse. Květy jsou pěkné ještě dlouho po odkvětu, protože plátky neopadávají, jen postupně mění barvu do zelené a ve středu vytvářejí tobolky plodů.

Čemeřice Po ochlazení se květy čemeřice zatáhnou Autor: Pixabay

Jaké jsou druhy čemeřic?

Čemeřic je spousta druhů. K nejčastěji pěstovaným v našich končinách patří čemeřice černá a čemeřice východní. Dalšími oblíbenými druhy jsou také čemeřice zelená, nachová, bílá nebo dokonce čemeřice smrdutá.

Čemeřice černá obvykle vykvétá v prosinci, ale přijde-li podzimní sníh brzy, může se to stát už na konci listopadu. Zdobí ji bílá kvítka s růžovým nádechem. Čemeřice východní rozkvétá začátkem jara. Potěší zejména pestrostí svých květů. Jejich paleta se pohybuje od bílé, přes nazelenalou, až po červenou.

Čemeřice Čemeřice východní Autor: Pixabay

Pěstování čemeřice

Pěstování čemeřice vyžaduje pečlivý výběr stanoviště. I když je to poměrně nenáročná trvalka, slunce v lásce nemá, takže se jí zavděčíte místem v polostínu až stínu, pod listnatými keři nebo stromy, blízko zdi. Čemeřice se hodně rozrůstá, takže jí poskytněte dostatek prostoru a nesázejte více rostlinek těsně u sebe.

Nejlépe se čemeřici daří ve vlhké, ale dobře propustné vápenité půdě. Během kvetení vyžaduje pravidelnou zálivku, tedy pokud nemrzne. V létě jí přelití naopak škodí, protože může docházet k rozvoji plísňových a houbových chorob.

Čemeřice je jedovatá

Čemeřice je jedovatá rostlina, která byla v antických dobách považovaná za služebnici černé magie. Celá rostlina, zejména pak semena a oddenek obsahují nebezpečné, pomalu vstřebatelné jedy. Po jejím trhání či ošetřování si nezapomeňte umýt ruce. Děti k ní raději nepouštějte, aby krásný květ nechtěly ochutnat.