Přestože nevíme, kdo jako první řekl: Tady jsou děti na prvním místě, můžeme potvrdit, že v klášterním areálu tahle věta platí na sto procent. Ovšem ani dospělí nepřijdou zkrátka.

Z centra za pár minut

Český Krumlov je město nejen krásné, ale také přívětivé k turistům, rychle se tu zorientujete. Ke klášternímu komplexu dojdete z centra asi za 10 minut. Navíc má několik vstupů, například z ulice Latrán nebo Klášterní, případně k němu můžete dojít podél Labe a vzít to přes ulici Pivovarskou.

Historické okénko

Františkánský klášter je zajímavý už tím, že byl založený v polovině 14. století jako dvojí konvent, mužský a ženský. Proto se o něm hovoří jako o dvojklášteří. Rovněž se předpokládá, že kromě minoritů a klarisek ho obývaly také bekyně, přestože tento fakt je historicky hůře prokazatelný.
Na dochovaných objektech kláštera se dodnes odráží několik stavebních slohů, například v letech 1490 až 1500 proběhly pozdně gotické úpravy a během 17. a 18. století barokní úpravy, ty jsou také nejvíce zřetelné.

Jak šel čas

Klášter klarisek byl zrušený v roce 1782, stejný osud čekal minority v roce 1950. Následně se objekty využívaly k různým účelům, což se na nich podepsalo, až v roce 2014 začala jejich kompletní obnova. Dnes slouží jako místo zážitků, kde se historie, kultura a vzdělávání prolínají a prezentují zábavnou formou.

Prohlídkový okruh

Projděte se místy, kudy dříve chodívali minorité. Mezi ně patří i kaple sv. Wolfganga s gotickými freskami a barokními drapériemi nebo gotická Křížová chodba s lunetami. V ambitu zase budete obdivovat středověké sochy, mezi nimi i repliky Krumlovské a Třeboňské madony. Součástí prohlídky je také kostel Božího Těla a Panny Marie Bolestné, který dodnes slouží církevním účelům. Má několik oltářů a za jedním z nich se skrývají nejstarší dochované varhany Českého Krumlova, sestavené během let 1679 až 1682.

Galerie dětem

Ve středu 1. 6. byla v objektu bývalého kláštera klarisek nově otevřená 3+ galerie s dětskými knižními ilustracemi. Číslo tři a plus k tomu má symbolizovat věk návštěvníků, které tu rádi uvidí. Asi na 500 metrech čtverečních můžete obdivovat přes 160 originálů od 22 ilustrátorů z mnoha zemí. Prakticky však jde „jen“ o část největší mezinárodní sbírky originálů dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou sestavil Otakar Božejovský von Rawennoff. Výstava je vlastně oslavou dětské knihy a dětští návštěvníci si ji užijí formou hry.

Expozice s historickou hernou

Ve stejném objektu se nachází také interaktivní expozice pro děti, která se drží hesla: poznávat, hrát si a tvořit. Děti si například můžou na vlastní kůži otestovat gotické nebo renesanční kostýmy. Nebo zjistit, jak se kdysi tiskly knihy, a také se naučit psát husím brkem a zkusit si různé typy písma. Zábavu slibuje rovněž alchymistická laboratoř. Malé caparty ještě potěší loutkové divadlo a dřevěné hračky a ty větší si zase projdou strašidelnou stezkou umístěnou na středověké půdě.

K radosti všech

Součástí areálu jsou také klášterní zahrady, kde v letních měsících budou děti pronikat do tajů bylinkářství a poznávat život hmyzu, a rodiče zase obdivovat staré odrůdy pnoucích růží.
Tip navíc: Kdybyste si chtěli užít atmosféru klášterů déle, můžete se tady ubytovat v pěti stylových apartmánech.

Zdroj: Klasteryck.cz