Při výběru konkrétního typu digestoře se zaměřte na několik důležitých věcí. Patří mezi ně zejména velikost kuchyně a možnosti odvětrání místnosti, což rozhodne o tom, zda zvolit odsavač par s odtahem, nebo recirkulací. Pokud kuchyň vůbec neumožňuje připojení na odtah mimo dům, připadá v úvahu pouze recirkulace.

Dovnitř a ven

U vnějšího odtahu zamíří výpary z pokrmů přes digestoř potrubím přímo do komína, nebo ven mimo stavbu. K odtahu je proto třeba instalovat zpětnou klapku, která při spuštění digestoře účinně zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti. Její montáž se provádí v místě, kde se potrubí digestoře napojuje na odtahovou šachtu.
Recirkulační digestoře nasátý vzduch proženou přes několik filtrů, kde se zbaví mastnoty a pachů, a poté se vrací zpět do místnosti. Jediné, čeho se pomocí odsavače par s recirkulací nejde zbavit, je vlhkost. Tu je vždy potřeba po vaření vyvětrat.

Indukční varná deska KMDA 7476 FL se zapuštěným odsavačem par, automatická regulace stupňů ventilátoru podle nastavení na varné desce, cena 89 990 Kč Indukční varná deska KMDA 7476 FL se zapuštěným odsavačem par, automatická regulace stupňů ventilátoru podle nastavení na varné desce, cena 89 990 Kč Autor: Miele

Síla tahu

O výkonu digestoře rozhoduje mimo jiných faktorů délka potrubí pro odvod vzduchu, která by ideálně neměla přesáhnout 3 metry. Čím je cesta ven z domu kratší a přímější bez zbytečných záhybů, tím bude účinek odtahu digestoře vyšší. U delšího potrubí s více ohyby nebude mít tedy odsavač takový efekt. Výkon digestoře závisí také na velikosti prostoru, v němž bude pracovat. Zde platí jednoduchá přímá úměra: čím větší místnost, tím výkonnější odsavač par bude potřeba. V případě kuchyně spojené s obývací částí je tedy nutné započítat velikost obou místností.

Na výkonu záleží

Obecně se uvádí, že odsavač par by měl být schopen kompletně vyměnit vzduch v místnosti alespoň 3x za hodinu. Minimální potřebný výkon lze tedy snadno vypočítat, když se objem celého prostoru (šířka x délka x výška místnosti) vynásobí třemi. Jen pro představu: průměrné digestoře odsají za hodinu cca 300 až 600 m³, dražší spotřebiče pak mají výkon třeba až 1200 m³/h.
Při pořizování nové digestoře je také důležité se informovat na hlučnost spotřebiče. Podobně jako u vysavačů a dalších domácích přístrojů se hlučnost uvádí v decibelech, přičemž nejtišší digestoře vydávají hluk okolo 40 dB. Na opačném spektru se nacházejí přístroje, jež dokážou vyvinout zvuk o síle 70 dB a více.

V obchodech najdete několik typů digestoří, kterým se budeme věnovat ve 2. dílu našeho článku příští úterý.

Tento článek jste mohli najít v časopisu Dům&Zahrada

Čtěte také

Pračka se sušičkou SuperDrum Series 9, doporučená cena 39 990 Kč

Čtěte také

Novinky ve spotřebičích jsou čím dál chytřejší