Padla vaše volba na dnes velice oblíbenou dřevěnou podlahu, a jinou nechcete? Tak teď už jen řešte, kdy je možné přidat také podlahové topení. A kdy se vyplatí svůj záměr přehodnotit.

Do skupiny dřevin vhodných na podlahové topení patří rovněž dub:

Zdroj: Youtube

Nadřazené pravidlo

Než vám prozradíme základní informace pro lepší rozhodování, upozorňujeme na nadřazené pravidlo. A to zní: pokud výrobce něco výslovně nedoporučuje, měli byste se toho držet, i kdyby soused-kutil nebo platné normy „říkali“ něco jiného. Výrobce nejlépe ví, s čím si jeho dřevěná podlaha rozumí, a naopak. Praktický příklad: líbí se vám podlaha z buku nebo javoru? Obě dřeviny jsou velice citlivé na výkyvy vlhkosti, což souvisí rovněž se změnami teplot. Mezi dřevěnými díly se pak můžou tvořit mezery. Neboli když výrobce či prodejce nedoporučí spojovat takovou podlahu s podlahovým topením, měli byste to respektovat.

Jedna, nebo více vrstev

Obecně si lze vybrat buď dřevěnou podlahu lidově zvanou sendvič (dvou- či třívrstvá krytina), nebo masiv (jedna vrstva). „Vrstvená konstrukce dřevěných podlah je podstatně tvarově stabilnější. Vrstvy ,jdou proti sobě´, což minimalizuje pohyb dřeva - roztahování a smršťování v důsledku výkyvu teplot a vlhkosti,“ uvádí Aleš Viktorin ze společnosti KPP. U masivu však hrozí, že se bude pohybovat a měnit tvar zejména v zimě, když se topí, doma je nízká vzdušná vlhkost a teplota kolísá.

Kdy tloušťka vadí

Současně zohledněte, jak je dřevěná podlaha silná. Zlaté pravidlo zní: méně je lépe, napříč odborníky se ctí tloušťka do maximálně 1,5 cm. Proč? Tloušťka podlahy souvisí s tepelným odporem. Čím silnější materiál, tím vyšší tepelný odpor. U hodně silných podlah (a masivní podlahy bývají zpravidla silnější) by podlahové topení mohlo postrádat smysl.

„I když žádný předpis nestanovuje, s jakým maximálním tepelným odporem lze krytinu na podlahové topení položit, existuje doporučení: na podlahové topení se nemají pokládat podlahoviny s tepelným odporem vyšším než 0,15 až 0,16 m²·K/W,“ říká Aleš Viktorin.

Co je tepelný odpor
Označuje se písmenem R a vyjadřuje odpor materiálu proti prostupu tepla. Čím je tento parametr nižší, tím rychleji přechází teplo z topného systému do místnosti. A s tím souvisí nižší náklady na vytápění. Samozřejmě platí i opak: vyšší tepelný odpor rovná se vyšší účty za podlahové vytápění.

Zvažte typ vytápění

Rozlišujeme dva základní typy podlahového topení – elektrické nebo teplovodní. Pro dřevěné podlahy se více hodí teplovodní zalité mazaninou, případně elektrické zalité mazaninou (roznášecí vrstvou). Nicméně zde je zásadní právě to, co uvádí výrobce konkrétní dřevěné podlahy. Většina výrobců nemá problém s teplovodním podlahovým topením, kdežto elektrické některý povoluje, a jiný zakazuje.

Pozor: Elektrické fólie nebo elektrické topné rohože, na něž se přímo instaluje nová podlaha, si s dřevem „nerozumí“ kvůli rychlejšímu náběhu teploty. Razantní teplotní změny dřevu nesvědčí.

Zdroj: Homebuilding.co.uk, KPP