Až 90 % svého času trávíme uvnitř budov. Kvalita materiálů a preciznost provedení stavby však hrají klíčovou roli v našem zdravotním stavu. Mnohé vědecké analýzy dnes ukazují, že jednou z příčin vzniku zdravotních problémů je použitý materiál a vlastní provedení stavby. „Lze tedy říci, že to, jak precizně svůj dům postavíte a jak kvalitní materiály zvolíte, bude v konečném důsledku mít přímý vliv na vaše zdraví,“ varuje Tomáš Sysel z respektovaného Institutu zdravého bydlení (IZB).

Nebezpeční podnájemníci v našem vzduchu

Oproti venkovnímu ovzduší má interiér budov dvakrát až pětkrát vyšší koncentraci škodlivin. Mezi těmito škodlivinami můžeme nalézt prach, viry, bakterie, plísně a mnoho dalších. Ačkoliv existuje zákon o ochraně ovzduší venku, pro vnitřní ovzduší žádné normy neexistují.

Jak zdůrazňuje Tomáš Sysel, kvalitu našeho vnitřního vzduchu si musíme střežit sami. Investujte do kvalitních stavebních materiálů, monitorujte kvalitu vzduchu a věnujte pozornost správnému větrání, abyste si zajistili zdravější bydlení.

Chcete vytvořit zdravý domov? Zvažte tyto čtyři oblasti:

Zdroj: Youtube

Jak dosáhnout čistšího vzduchu

Pokud byste vzduch v interiéru podrobili laboratorním testům, našli byste prach, viry, bakterie, plísně, roztoče, ale i rozpouštědla nebo těkavé organické sloučeniny. V létě se do tohoto nelahodného koktejlu přidá pyl, v zimě zase smog. Špatná kvalita vnitřního vzduchu ovlivňuje nejen náš zdravotní stav, ale i únavu, kvalitu odpočinku, schopnost koncentrace, a tím i pracovní nasazení.

Chcete se zbavit těžkého vzduchu doma?

Řešením může být nábytek z masivního dřeva, pravidelné větrání a pěstování rostlin, které dokážou filtrovat škodliviny. Řešením může být i pokročilá čistička vzduchu. Příkladem je čistička vzduchu Dyson, která se jako jediná dokáže vypořádat i s formaldehydem v domácím ovzduší.

Problém s vlhkostí

Nadměrná vlhkost může být nepříjemným společníkem starých i nových domů. Způsobuje orosená okna, vlhké mapy a nežádoucí plísně. Podle Ing. Pavla Kašpara ze společnosti VEKRA nemusí být hlavním viníkem samotná okna, ale často jejich nesprávná instalace.

K boji s vlhkostí v domě může výrazně pomoci správné větrání. Důležité je okna pravidelně otvírat dokořán, zejména v chladných měsících. Dodržováním doporučené teploty a vlhkosti a s pomocí vlhkoměru lze snadno monitorovat a zlepšovat kvalitu vzduchu ve vašem domě.

Zdroj: IZV, bfr.bund.de