Ftaláty se dříve považovaly za neškodné, a tak jste je mohli najít v opravdu široké škále spotřebních výrobků, produktů pro domácnost i kanceláře. Dnes na ně díky spoustě studiím nahlížíme jinak, a pokud si chceme zachovat pevné zdraví, ftalátům a výrobkům, které je obsahují, bychom se měli vyhýbat. Po přečtení našeho článku či zhlédnutí následujícího videa vás nejspíš nepřekvapí, že je Evropská unie i USA zakázaly:

Zdroj: Youtube

Některé typy ftalátů jsou pro lidské zdraví, a zvláště pro děti nebezpečné. Pokud jste jim dlouhodobě vystaveni či je dokonce vaše ratolesti při olizování hraček polykají, zakládáte si na malér. Mohou způsobovat poškození jater a ledvin, zhoršují funkce a počty spermií nebo přispívají k tvorbě karcinomů. Škodlivé jsou také u těhotných – mohou poškodit zárodek, způsobit předčasný porod, dětem způsobit vývojové vady a zvláště u chlapců napadat pohlavní orgány.

Typy ftalátů di-(2-ethylhexyl) ftalát, dibutylftalát, benzyl butyl ftalát, di-isononyl ftalát, di-isodecyl ftalát a di(n-oktyl) ftalát se používaly ve stavebních materiálech a také při výrobě podlah. Lidé jim tedy byli vystaveni takřka neustále.

Proč raději nechodit po podlaze obsahující ftaláty?

Ftaláty jsou pro výrobce vinylových podlah skvělým prostředkem, jak dodat výrobkům flexibilitu a odolnost. Pro jejich uživatele však příliš radosti nepřináší, minimálně co se týče jejich zdraví. V domácnosti se tyto chemické látky uvolňují do vzduchu, usazují se v prachu a potravinách a obecně škodí životnímu prostředí. Lidé poté tyto chemické látky vdechují a ty pak páchají mnohdy nezvratné škody.

PVC podlahy obsahující ftaláty mohou také přispívat k tvorbě astmatu a jiných respiračních onemocnění nejen u dětí. Pokud na ftaláty u některých výrobků narazíte, již se můžete rozhodnout, zda je ve vaší domácnosti chcete.

Zdroje: ecocenter.org, bezpecnostpotravin.cz