Hrách setý patří k tradičním českým plodinám a v minulosti tvořil důležitou složku jídelníčku. Jeho pěstování je nenáročné, navíc prospívá půdě, protože není třeba ho tolik hnojit jako jiné druhy plodin. Vyniká i nutričním složením, které přináší mnoho benefitů pro naše zdraví.
Tato polévka zachutná i zarytým odpůrcům hrachu. Přesvědčte se sami:
Jaký je rozdíl mezi hrachem a hráškem?
Z botanického hlediska žádný – jedná se o tutéž rostlinu, liší se však stadiem zralosti. Zelený hrášek tvoří nezralé plody, které se svým složením řadí mezi zeleninu. Zelené kuličky obsahují v této fázi totiž zcela jiné látky – z větší části jsou tvořeny vodou a obsahují velké množství vitaminů, jako je vitamin C, K a také vitaminy skupiny B.
Po dozrání se hrách stává luštěninou – obsah vody se snižuje, naopak stoupá podíl sacharidů, kvalitních rostlinných bílkovin a vlákniny. Plně zralé semeno obsahuje makromolekuly bohaté na energii pro budoucí klíčení nových semen a je skvělým zdrojem minerálních látek, jako je hořčík, draslík, železo, mangan nebo fosfor. Výborně zasytí, pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a díky obsažené vláknině pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
Konzumace hrášku i hrachu prospívá správné činnosti srdce, pomáhá regulovat krevní tlak, podporuje funkci ledvin. Díky jedinečnému složení cenných látek a nukleových kyselin působí také jako elixír mládí – napomáhá totiž k regeneraci tkání a buněk a prospívá také mozku a nervové soustavě.
Nadýmání lze předejít
Jedním z důvodů, proč se lidé hrachu – i jiným luštěninám – vyhýbají, je nadýmání, které konzumace může způsobit. Lze mu ale předejít. Tyto trávicí obtíže vyvolávají oligosacharidy, jejichž obsah lze výrazně snížit namáčením před kuchyňskou úpravou, a to po dobu alespoň 6 hodin. Vodu je poté potřeba slít a na vaření použít novou. Půlený ani loupaný hrách namáčet nemusíte.
Hrách lze během vaření navíc doplnit bylinkami, které tyto projevy také zmírňují – saturejkou, bazalkou, majoránkou, libečkem, tymiánem nebo šalvějí. Velkou roli hraje také pravidelné zařazování luštěnin do jídelníčku – trávicí soustava si postupně zvykne, a reakce nebude tak výrazná. Poslední možností je konzumovat hrách v naklíčené podobě.
Hrachovou kaši jíst nemusíte
Možností, jak hrách v kuchyni připravit, je spousta, a rozhodně není třeba se omezovat na nepopulární hrachovou kaši, případně o něco oblíbenější hrachovou polévku. Pro začátek ho můžete přidat hrst do zeleninové polévky, přidat k vařené rýži, do aromatického luštěninového dhalu nebo z něj připravit pomazánku.
Skvěle se hodí také do bezmasých karbanátků nebo sekané. Dobrou alternativou je hrachová mouka nebo hraška, které výborně zahustí omáčky i polévky a lze je použít i k přípravě placek nebo na bezlepkové pečení.
Zdroj: www.nzip.cz, www.vitalia.cz, www.denik.cz