Etno je zkratka slova etnický, etnikum a znamená národ, potažmo lid. Proto za etnické prvky lze považovat vše, co voní cizokrajnými lidovými motivy a tradicemi. A proto je nám etno tak blízké, cílí totiž na emoce. A díky jeho proměnlivosti se v etno stylu může najít každý.

Zdá se, že protikladem k etno stylu je minimalismus. Ale i ten vás dokáže potěšit na duši, podívejte se:

Zdroj: Youtube

Kde se vzalo

Etno není nic nového, jeho kořeny se dají vypátrat v antice. Už tenkrát lidé cestovali po světě a dováželi si zajímavé artefakty. Zpočátku šlo skutečně o suvenýry. Lovecké trofeje, masky, sošky, totemy a jiné předměty měly připomínat daleké kraje, většinou ani nesouvisely s vybavením domovů. K tomu se lidé dostali později, kdy se interiéry začaly více řešit. Tím, jak byly zařízené, jejich majitelé reprezentovali určitou sociální bublinu.

Etno se nejprve stalo oblíbeným u cestovatelů a dobrodruhů, kteří do svých domovů začleňovali exotické vybavení. Od nábytku přes koberce až po menší interiérové doplňky jako zrcadla, nádobí nebo třeba lucerny. Dnes je situace úplně jiná, objednat si nábytek třeba přes půl zeměkoule není žádný problém. Právě dostupnost všeho odkudkoliv umožňuje lépe využít etnické prvky.

Není to dogma

Každá cizokrajná země má své typické kulturní znaky, jež se dají zakomponovat do středoevropského interiéru. Dokonce i velice volně, třeba náznakem v podobě použitých materiálů, tvarů či barev. Nebo reinterpretací klasických symbolů. V 21. století etno skutečně nemusí pracovat s originály, ani s dokonalou kopií cizokrajných prvků, byť z místních materiálů. Více totiž odráží naše vnímání dalekých kultur, cílí na emoce. Proto je tak proměnlivé, aby si nejen Středoevropané mohli tradice cizího národa vyložit tak, jak je cítí.

Zajímá vás

  • Kdy etno hýří barvami?
  • Jak s tímto stylem začít, když chcete oživit interiér?
  • Které vzory se vám jen tak neomrzí?
  • Odkud pochází vzdušný mušelín?
  • Co nahradí buddhistické umění, když sošku doma nechcete?

Infobox

To vše a mnohem více se dozvíte v časopisu Dům & Zahrada, který vyjde 17. srpna.