S příchodem podzimu nastává topná sezona a s ní i potřeba odvzdušnit radiátory. Na tuto náležitost vás často upozorní správce domu e-mailem či oznámením na domovní nástěnce. Každopádně i bez připomínání byste měli vědět, že topení je potřeba odvzdušnit vždy před začátkem topné sezony, po opravě nebo rekonstrukci topného systému či jednoduše podle potřeby.

Jak poznáte, že je čas odvzdušnit radiátory

Taková situace nastává, když se zapnuté radiátory nezahřívají rovnoměrně, nebo jsou dokonce stále studené, i když už prokazatelně začala topná sezona. Z topení se při zapnutí také mohou ozývat různé zvuky připomínající šplouchání nebo proudění. To znamená, že se v radiátorech nachází vzduch, který brání jejich napuštění horkou vodou. Je tedy čas odvzdušnit. Není to nijak složité a nepotřebujete k tomu žádné speciální pomůcky. Stačí si připravit širší misku, hadr (nejlépe klasický na podlahu, je silný a dobře saje) a odvzdušňovací klíč, který koupíte v železářství. U novějších typů radiátorů postačí vhodný šroubovák.

Snadný, ale účinný postup odvzdušnění

Před odvzdušňováním byste měli zapnout topení na maximum. Pokud jste majitelem domu a je to možné, vypněte oběhové čerpadlo. Počkejte zhruba třicet minut, vzduch se v radiátorech akumuluje a odvzdušnění půjde nejsnáze.

Připravte si misku a hadr na zachycení unikající vody. Hadr umístěte na zem pod ventil, aby chránil podlahu, a pod ventilem držte misku. Případně můžete mít v pohotovosti jenom hadr, s kterým budete připraveni zasáhnout, až z ventilu začne unikat voda.

Ventil naleznete na horním konci radiátoru. Pomocí klíče nebo šroubováku ho pomalu pootočte směrem doleva. Pak už byste měli slyšet syčení, které znamená vypouštění vzduchu. Pozor, počítejte s tím, že unikající vzduch i voda mohou být horké. Čekejte tak dlouho, dokud syčení nepřestane a nezačne unikat voda. To je znamení, že všechen vzduch je pryč a v radiátoru je jen žádoucí voda. V tu chvíli klíčem nebo šroubovákem ventil uzavřete.

Výsledek by se měl hned dostavit

Radiátor by se měl hned začít zahřívat. Pokud ne, zkuste celý proces zopakovat. Nezapomeňte také odvzdušnit otopné žebříky v koupelně. Jakmile bude hotovo, je nutné znovu zapnout oběhové čerpadlo, pokud jste ho předtím vypnuli.

Odvzdušnění je snadnou pomocí při zdánlivě nefunkčních radiátorech a také v naprosté většině případů zabere. Pouze kdyby se ani po několikerém odvzdušnění nepodařilo topení rozchodit, je namístě kontaktovat topenáře.

Zdroje: jaktak.cz, vaillant.cz/pro-zákazníky