Sporáky a špína jsou nikdy nekončící boj, a to nejen v kuchyni, kde se vaří denně. Vyčištění plynového sporáku je ale náročnější než indukčního a elektrického. A drsná strana houbičky na nádobí nebo drátěnka nepřipadá v úvahu, protože mohou povrch poškodit. Je nutné problému zaschnutí špíny na povrchu včas předcházet – stačí vlhkým hadrem utřít nečistoty po každém vaření. Oceníte to zvlášť při poctivějším úklidu plynového sporáku.
Tady máte jeden zajímavý návod:
Co na zaschlou špínu?
Na větší znečištění, které se vám na povrchu sporáku kupí už několik týdnů či déle, využijte parní čistič nebo speciální čističe ve spreji.
Na lehké usazeniny a mastnotu vám ale hravě postačí sůl, jedlá soda a ocet. Nasypte je na houbičku a vtírejte do znečištěného povrchu. Samotný ocet můžete na něm nechat působit i přes noc. Pokud si se špínou neporadí, nasypte na sporák jedlou sodu, polijte ji octem a nechte chvíli působit.
Nezapomeňte na mřížku a trysky
Povrch sporáku září čistotou, hotovo ale ještě nemáte. Na řadu přichází mřížka, na kterou se běžně zapomíná. Kromě speciálních přípravků ve spreji si můžete připravit i směs z jedlé sody, rostlinného oleje a soli v poměru 1:2:1, kterou mřížku vyčistíte a zbytky setřete vlhkým hadrem.
Pro správné fungování sporáku byste neměli zapomenout ani na plynové trysky. Usazeniny v nich lze vyčistit tenkou jehlou nebo drátkem. Nebo můžete hořáky naložit v čističi s vysokým obsahem čpavku. Protože má tento plyn velmi silný dráždivý účinek, uzavřete je v sáčku a dejte na jeden den ven. Hořáky poté vyndejte s nasazenými rukavicemi a opláchněte vodou.
Pokud ani jedna rada napoprvé nepomohla, čištění opakujte několikrát. Při manipulaci s chemickými prostředky nezapomínejte na bezpečnost a na dostatečné vyvětrání místnosti.
Zdroje: ireceptar.cz, chytre-bydleni.cz