Místo posledního odpočinku našich blízkých chceme mít nejen na Dušičky upravené a plné květin. Záleží na druhu hrobu, o který pečujeme. Hroby zavřené kamenem nebo vysypané bílým štěrkem zdobíme umělými květinami a rostlinami v nádobách. Odkryté hroby můžeme pojímat jako přísně ohraničené záhony a osázet květinami tak, aby každé roční období některé kvetly. Jaké květiny k osázení hrobu zvolit, aby vydržely co nejdéle?

Chryzantémy

Nejvíce používanými květinami na hrob jsou chryzantémy, známé také jako listopadky. Pěstují se v mnoha barevných kultivarech, jsou poměrně odolné a jsou považovány za typické podzimní rostliny. Ačkoliv však kvetou právě na podzim, jsou citlivé na mrazy, proto je na zimu musíme sestříhat a zakrýt chvojím nebo netkanou textilií.

Jejich pěstování je snadné a můžete je pěstovat v záhonech i v nádobách. Nemají rády lehký substrát, více jim vyhovují směsi rašeliny a zeminy. Dopřejte jim také dostatečnou zálivku. Při hnojení používejte vícesložková hnojiva.

Zdroj: Youtube

Macešky

Další oblíbenou květinou jsou macešky, správně označované jako violky. Macešky chtějí rozptýlené světlo, přímé slunce jim škodí. Pokud jim zajistíte propustnou půdu a dostatek živin a vody, budou kvést dlouho a bohatě. Velkým nepřítelem macešek je slimák, který dokáže jejich křehké listy sežrat opravdu dokonale. Také mohou trpět na zamoření mšicemi, při jejich výskytu použijte odpovídající pesticid.

Vřes

Vřes si získává na oblibě pro svou vytrvalost. Protože se jedná o vřesovištní rostlinu, bude mít i specifické nároky zejména na složení půdy. Vyžaduje kyselou zeminu s přídavkem rašeliny. Kvete od léta jemně růžovou až sytě fialovou barvou, známé jsou však i bílé kultivary. Má rychlou regeneraci, i po radikálním sestřihu znovu obrazí.

Stálezelené keře

Buxusy, brslen, bobkovišeň nebo cesmína jsou stálezelené keře, pěstující se i v zakrslých kultivarech. Na výsadbu na hrobech jsou ideální, protože celoročně zelené listy neopadávají. Buxusy jsou pak navíc tvarovatelné. Jsou to vesměs nenáročné dřeviny, snášejí dobře slunce i polostín, nevadí jim lehčí ani těžší půda. Netrpí případným okusem.

Zdroj: ceskestavby.cz, izahradkar.cz