Domovem vlnovce pětimužného je Střední Amerika – v současné době se ale nejvíce pěstuje na Filipínách, v Indonésii a v Ekvádoru. Jedná se o velmi zajímavý tropický strom, který dorůstá až do výšky 70 metrů. Má mohutný kmen, který může mít v průměru až 3 metry, z něhož vedou do země silné deskovité kořeny. Charakteristické jsou pro něj nádherně tvarované, aromatické květy, barva může být sytě růžová, červená nebo bílá. Obsahují velké množství nektaru, který láká k opylení nejrůznější druhy hmyzu.

Podívejte se, jak se sklízí plody vlnovce pětimužného a co se objeví po jejich otevření:

Zdroj: Youtube

Všechny části vlnovce jsou jedlé – listy slouží jako krmivo pro zvířata, ze semen se lisuje olej na vaření a plody se zpracovávají v kuchyni, například v polévkách.


Poklad v tobolce

Po opylení vyrůstají na stromě tobolky ve tvaru malých okurek, jež ukrývají desítky semen velikosti hrachu. Ta jsou obalena tenkými lesklými vlákny, která jsou stlačena mezi stěnami plodu. Jakmile tobolka dozraje, pukne, vlákna se uvolní ven a poté se sbírají a zpracovávají. Vzhledem k tomu, že jsou velmi lehká a jemná, není snadné je spřádat. Dlouho proto sloužili jen jako výplň. Až s rozvojem moderních technologií se jejich využití rozšířilo i do dalších oblastí.


Rostlinné peří

Vlákna vlnovce pětimužného se nazývají kapok – pod tímto názvem se s nimi můžete setkat při výběru polštářů, přikrývek, matrací nebo outdoorové výbavy. Oblíbená jsou z mnoha důvodů – řadí se mezi materiály šetrné k životnímu prostředí, protože je není třeba jakkoli chemicky upravovat. Na dotek jsou velmi jemná, rychle schnou a mají výborné tepelné vlastnosti – v zimě hřejí, v létě chladí. Jsou antibakteriální, hypoalergenní a jejich údržba je snadná. Zajímavou vlastností je špatná smáčivost – kapoková vlákna odpuzují vodu a slisovaná udrží nad vodou až 36násobek své hmotnosti. Díky tomu se využívají i k výrobě funkčních triček, outdoorových bund, plovacích vest nebo spacáků.

Jak ho pěstovat?

Vlnovec pětimužný si můžete vypěstovat i u nás, semena jsou běžně dostupná v mnoha internetových obchodech. Vzhledem k tomu, že se jedná o tropickou rostlinu, je třeba ji pěstovat v květináči a před prvními mrazíky přemístit do interiéru. Přes léto jí dopřejte polostín, dostatek vláhy a dobře propustný substrát bohatý na živiny.

Zdroj: www.hedvabnastezka.cz, cs.wikipedia.org