V posledních letech jsme svědky úbytku počtu včel po celém světě. Tento trend je způsoben řadou faktorů, včetně používání chemických postřiků na polích a omezeného množství květin na loukách. Včely jsou však klíčovým prvkem ekosystému, proto je důležité, abychom jim vytvořili vhodné prostředí v našich zahradách. Když se včely cítí dobře, opylují nejen naše ovocné stromy a keře, ale i další rostliny v okolí.

Jak se buduje včelí louka? Je to dřina, ale výsledek je krásný. Mrkněte na to zde:

Jaké rostliny vysázet?

Existuje mnoho druhů květin, které jsou pro včely chutné. Některé jsou populární květiny v zahradách a jsou snadno dostupné, zatímco jiné jsou méně známé a mohou být těžší k nalezení. Prima receptář například doporučuje šeřík a levanduli. Zahradníci Plevovi zase upozorňují, že je vhodné používat hlavně původní rostliny a ne exotické a invazivní. Hned poté ale zmiňují výjimku, bolševník, který je sice nepůvodní a invazivní, ale jejich potštejnské včely ho milují. Stejně tak včelám chutná lupina neboli vlčí bob.

Čtěte také

Medvědí česnek pěstování

Čtěte také

Jak sázet medvědí česnek?

Obecně třeba zahradnictví Aronie doporučuje rostliny s otevřenými květy, které umožňují hmyzu snadný přístup k pylu. Plnokvěté rostliny nejsou vhodné pro včely. Hluchavkovitý tvar květu je důležitý pro čmeláky. Mezi květy, které jsou důležité pro motýly, patří komule, bodláky a listopadky. 

Včely si zamilují také šanty, šalvěje, listopadky, yzop, třapatky, ořechoplodce, komule, aronie, máčky, rudbékie, okrasné česneky, monardy, rozchodníky, kakosty, oregano, mateřídoušku, skalník, perovskie, levanduli, břečťan irský, břečťan popínavý a mnoho dalších.

Zdroj: prima-receptar.cz, pleva.cz, zahradnictvi-aronie.cz