Dalším způsobem zateplení střechy je položení další tepelněizolační vrstvy pod krytinu. To má obrovskou výhodu v tom, že nezmenšuje objem půdního prostoru. Je však nutné krytinu předem odstranit, což se v praxi může ukázat jako ještě obtížnější než rozebrání půdního pláště zevnitř. Instalace tepelněizolačních panelů je pak mnohem snazší.
Úskalí izolace pod krytinou
Je třeba si také uvědomit, že při tomto řešení jsme značně omezeni počasím. Nezakrytá střecha nesmí navlhnout. Dalším problémem je pronájem a postavení lešení kolem střechy, aby byla zajištěna bezpečnost pracovníků při práci. Další potíž se týká některých typů střešních krytin. Zatímco rozebrání taškové střechy je poměrně snadné, odstranění plechové krytiny je obtížnější. Asfaltové šindele zase nelze demontovat bez toho, aniž by se zničily.
Modernizace vnější izolace: stěny a nezateplená střecha:
Zateplení z vrchní strany střechy
Pokud se zvolí tento způsob, připevní se izolace ke krokvím nebo k pevnému opláštění. Pro zateplení krokví bude vhodnější polystyren, extrudovaný polystyren XPS nebo desky z polyuretanové pěny typu PIR než izolační vata. Izolace deskami z polyuretanové pěny typu PIR je v tomto případě nejvýhodnější, protože má nejlepší tepelnou izolaci s λ 0,030-0,020 W/(m.K). Díky tomu je možné dosáhnout příznivé, nízké hodnoty U s nepříliš silnou vrstvou. Izolační vrstva PIR o tloušťce 10 cm a součiniteli tepelné vodivosti λ 0,024 W/(m.K) nahradí 15 cm polystyrenu XPS s λ = 0,035 W/(m.K) nebo 17 cm minerální vlny s λ = 0,040 W/(m.K). Tloušťka je zde velmi důležitá, protože čím větší tloušťka, tím je sklon pevnější, což se na vzhledu střechy neprojeví příznivě.
Způsoby připevnění
Na dodatečnou izolaci se připevní nosný rošt pro profilované plechy nebo tašky, kontralatě se pak přišroubují ke krokvím přes vrstvu izolace. K tomu se používají šrouby s dvojitým závitem o délce 16 nebo 28 cm. V případě plochých plechů nebo asfaltových šindelů budete potřebovat tuhé opláštění připevněné na kontralatě. Mezery mezi tepelněizolačními deskami se dodatečně vyplní nízkoexpanzní polyuretanovou pěnou. Zvlášť pečlivě je třeba utěsnit spáru mezi deskami u hřebene střechy a v rozích. Koše, nároží a hřebeny je třeba rovněž utěsnit speciální samolepicí těsnicí páskou. Je také možné zakoupit profilované polystyrenové desky, které jsou konstruovány tak, že po jejich položení na krokve lze na ně ihned instalovat tašky. Bohužel rozteč polystyrenových příchytek nelze měnit, což může pokrývačům ztěžovat instalaci krytiny. Je to proto, že tradiční latě lze instalovat s roztečí přizpůsobenou konkrétnímu modelu tašek. Profilované desky poskytují 10 cm izolace.
Podkroví musí dýchat
U využitelných i nevyužitelných podkroví by měla tepelněizolační vrstva větrat. Vzduch odvede vodní páru, která může kondenzovat a snižovat tepelnou izolaci vlny. U zateplených střešních sklonů s využitelným podkrovím se vlhkost odvádí vzduchem, který se pohybuje větracími mezerami - mezi vlnou a fólií nebo pevným opláštěním anebo mezerami mezi krytinou a fólií nebo pevným opláštěním. Někdy může v závislosti na použitých materiálech stačit pouze jedna větrací mezera. Vzduch vstupuje do mezery otvory u okapu střechy a vychází štěrbinami umístěnými v hřebeni nebo přes komínky či větrací tašky. V nevyužitých podkrovích, kde je strop nad posledním podlažím zateplen, je výměna vzduchu zajištěna otvory ve štítových stěnách a případně štěrbinami v hřebeni.
Zdroj: mdpi.com, polreff.org