1. Père Lachaise, Paříž

Na prvním místě se umístil pařížský hřbitov Père-Lachaise, který se nachází na vyvýšeném pahorku ve východní části města a patří mezi 10 nejnavštěvovanějších míst Paříže. Jsou zde pochovány slavné osobnosti jako Oscar Wilde, Honoré de Balzac, Édith Piaf, Jim Morrison, Gertrude Steinová, Marcel Marceau, ale i český skladatel a hudební teoretik Antonín Rejcha a malíř František Kupka. Hřbitov byl založený Napoleonem Bonaparte v roce 1804.

2. San Michele, Benátky

Benátský hřbitov San Michele, nebo také Ostrov mrtvých, leží na stejnojmenném ostrově jen pár minut lodí od centra města. Zatímco centrum Benátek praská ve švech a turisté jsou doslova na každém kroku, hřbitov nabízí návštěvníkům města klid. Pochovány tu jsou také slavné osobnosti, jako je například Ezra Pound nebo Igor Stravinskij. Hřbitov vznikl teprve roku 1807 a o jeho vzniku rozhodl taktéž Napoleon, když obsadil Itálii.

3. Starý židovský hřbitov, Praha

Mezi pěticí nejslavnějších hřbitovů nechybí ani pražský Starý židovský hřbitov. Vznikl zřejmě o půl století dřív než Kolumbus objevil Ameriku. Návštěvníky si získává především svou atmosférou. Nachází se zde k sobě namačkané hroby porostlé mechem a lišejníkem, mezi nimiž rostou stoleté lípy. Židé se jinde v Praze pohřbívat nesměli, a tak museli správci hřbitova šetřit místem.

4. Vádí al-Salám, Irák

Vůbec největším hřbitovem světa je irácký Vádí al-Salám neboli Údolí míru u města Nadžaf. Být pohřbený právě zde znamená pro muslimy tu největší čest. Své mrtvé sem vozí nejen Iráčané a Íránci, ale i věřící z Palestiny a dokonce i ze vzdálené Indonésie. Denně zde proběhne přibližně stovka pohřbů. Hřbitov se rozkládá na ploše přes 35 kilometrů a obsahuje nejméně 5 milionů hrobů. Dnes hřbitov kontrolují američtí vojáci, Nadžaf je totiž velmi nebezpečná oblast.

5. Arlington, USA

Nejslavnějším vojenským hřbitovem je americký Arlington. Je známý z mnoha filmů. Odehrává se na něm například závěrečná scéna z Formanova muzikálu Vlasy. Na 2,6 kilometrech čtverečních leží američtí vojáci ze všech válek, kterých se USA zúčastnily. Jsou zde pochováni vojáci z války Severu proti Jihu, pěšáci z první i druhé světové války, ale také mariňáci z bojů o Irák a Afghánistán. Je krásný svou jednoduchostí, tvoří ho jen dlouhé řady stejných bílých křížů, případně židovských hvězd. Nejnavštěvovanějším místem je hrob prezidenta J. F. Kennedyho, který je zde pohřben i s manželkou Jacqueline.

Zdroj: ireceptar.cz, national-geographic.cz

Čtěte také

Maledivy

Čtěte také

5 nejfotogeničtějších míst na světě podle Instagramu