Mnohé kostely hodně pamatují, ale objevují se i nové či zrekonstruované. Doporučujeme od každého něco nebo si vyberte podle svého gusta.

Se zvonkohrou

Doslova pár let má za sebou římskokatolický kostel blahoslavené Marie Restituty v Brně-Lesné, který se stavěl podle návrhu architekta Marka J. Štěpána. Najdete ho vlastně na sídlišti mezi paneláky. Betonová stavba má kruhový půdorys, jenž si lze symbolicky vyložit mnoha způsoby, a rovněž dominantní, 31 metrů vysokou věž stojící v těsné blízkosti. Ta funguje i jako rozhledna a s kostelem ji spojuje lávka. Ve věži zaujme také zvonkohra, skládá se ze 16 zvonů a pro kostel ji vyrobilo slavné rodinné zvonařství Dytrychová.
Dva tipy navíc: Asi dvacet kilometrů odsud se nachází obec Křtiny s poutním chrámem Jména Panny Marie, vystavěném na půdorysu řeckého kříže podle projektu barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela. A z Křtin to není daleko do Senetářova, kde od 70. let minulého století stojí kostel sv. Josefa, jenž má připomínat kapli francouzského architekta Le Corbusiera.

Kostel blahoslavené Marie Restituty Kostel blahoslavené Marie Restituty Autor: BoysPlayNice

Čtěte také

Pohádková přehrada Les Království

Čtěte také

Buďte za vodou. Tahle vodní díla byste měli vidět na vlastní oči

Nebe v Neratově

Vesnice Neratov v Orlických horách je už od druhé poloviny 17. století proslulým poutním místem. Původní svatostánek byl v 18. století přestavěný na barokní chrám, který v roce 1945 vyhořel. K jeho postupné obnově začalo docházet od počátku 90. let a dnes je kostel Nanebevzetí Panny Marie známý zejména díky své prosklené střeše; když zvednete hlavu vzhůru, uvidíte nad sebou nebe. Kostel je zajímavý rovněž tím, že se prý nikdy nezavírá.
Tip navíc: Také v kostele sv. Mikuláše z 18. století v obci Petrovice na Ústecku mají částečně prosklenou střechu, přesněji řečeno, jde o prosklený štít a dva metry na každou stranu.

Působivá prosklená střecha v Neratově Působivá prosklená střecha v Neratově Autor: Shutterstock

Se skleněným oltářem

Rovněž Dobrá Voda na Šumavě svého času patřila k význačným poutním místům. Kostel sv. Vintíře byl vybudovaný v 18. století v místech, kde stávala dřevěná kaple. Od 50. let minulého století ho využívala armáda, až v 90. letech se začalo vracet jeho poslání. Z původního vybavení se mnoho nedochovalo, postupně se tedy začal obnovovat. A dnes sem lidé jezdí obdivovat zejména skleněnou výzdobu, ostatně sklářství tvoří součást šumavské historie. Proto tu mají i skleněný oltář od výtvarnice Vladimíry Tesařové, která ze skla vytvořila také křížovou cestu, sochu sv. Vintíře a další prvky.
Tip navíc: Když už budete na Šumavě, můžete si udělat zajížďku do obce Stachy, kde mají původně barokní kostel Navštívení Panny Marie přestavěný v pozdně empírovém duchu. Stavba zaujme i opačnou stranou oltáře.

Skleněný oltář, kostel sv. Vintíře Skleněný oltář, kostel sv. Vintíře Autor: Shutterstock

Pražská vzpomínka na Gočára

Kostel sv. Václava ve Vršovicích je údajně prvním svatostánkem u nás, u něhož se využila skeletová železobetonová konstrukce. Architekt Josef Gočár zapojil do hry svah, který se na stavbě odrazil v podobě stupňovitého řešení a prosvětlení pásů oken ve zmiňovaných stupních. Na dnešní dobu je zajímavé, že stavba jednou označovaná jako funkcionalistická, podruhé jako konstruktivistická rychle vyrostla, v roce 1929 se položil základní kámen a následující rok byl kostel vysvěcen.
Tip navíc: Z Prahy to není daleko do Černošic, kde mají moderní modlitebnu Církve bratrské. Autorem je architekt Zdeněk Fránek a na vás zůstává, co si pod jejími tvary představit. Jde o zděnou stuhu, vlnu, nebo jen myšlenku zachycenou v čase?

Čtěte také

Palacio de Bellas Artes, Mexiko

Čtěte také

7 nejkrásnějších divadel světa