A protože spousta lidí dá v dnešní době přednost sdíleným službám (typu UBER či Airbnb) před dřívější klasikou, není divu, že vznikly i P2P platformy, u nichž lze velmi zjednodušeně říct, že lidé půjčují peníze dalším lidem.

Co jsou to P2P investice?

Jak můžete investovat? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

P2P je z anglického „Peer-to-Peer“. Jde o takové investice, kdy lidé půjčují přímo dalším lidem. Variantou je také P2B, kdy lidé půjčují podnikům, kam patří i start-upy. Ve chvíli, kdy začnete investovat do P2P, budete zastávat roli banky, tedy poskytovatele úvěru, vy.

Proč jsou P2P investice i půjčky oblíbené?

Žadatel o půjčku kontaktujte jednu z P2P platforem. Ta si jej prověří, připraví podmínky a smlouvu pro zprostředkování úvěru mezi žadatelem a investory.

Jak jsme zmínili, k poskytování P2P půjček slouží k tomu určené platformy. Každá z nich může fungovat lehce jinak, ale princip zůstává stejný. Změn si můžete všímat například v garanci zpětných odkupů nesplacených půjček či u poplatků.

P2P půjčky jsou často výhodnější než úvěr v bance. Žadatel dostane lepší nabídku, investoři se mohou těšit na dobrou návratnost svých investic.

Jaké platformy lze využít?

Každá platforma k poskytování P2P půjček (a investování) funguje trochu jinak. V Česku můžete znát například Zonky, oblíbené jsou také portály Mintos nebo Fundlift. A jaké jsou rozdíly u těchto platforem?

 • Zonky: peníze poskytují bez vašeho přičinění, poté vám nabídnou podíl na svém portálu (tzv. Poskytovatelé).
 • Mintos: jde o jakési tržiště poskytovatelů úvěrů i investorů (tzv. Prostředníci).
 • Fundlift: Zafinancují projekt až ve chvíli, kdy se vybere dostatek finančních prostředků (tzv. P2P Kickstartery).

Jaká jsou zde rizika?

Stejně jako vás mohou potěšit výnosy z vašich investic, mohou vás nemile překvapit i ztráty. Například u portálů, kde získáváte podíl z nich, o své vklady můžete přijít ve chvíli, kdy portál zkrachuje. U větších tržišť zkrachuje jen konkrétní firma, která na daném tržišti úvěr nabídla.

Při využívání P2P platforem musíte myslet také na poplatky s nimi spojené. Zprostředkovatelé si mohou vzít procento z vybrané částky, případně naúčtovat poplatky investorům.

Výhody a nevýhody P2P investic

Výhody P2P investic

 • Pasivní příjem: Při investici do úvěru víte přesně, kolik by vám mělo být zaplaceno.
 • Vše je transparentní: Platformy jsou transparentní, co se týče poplatků, ratingu projektů i struktury.
 • Máte na výběr: Využívat můžete jak jednu, tak i více P2P platforem.
 • Projekty: Pokud chcete, můžete si vybrat konkrétní projekt, který chcete podpořit.
 • Návratnost: U P2P půjček může být návratnost ve výši až 10 %.
 • Diverzifikace: Jde o jednu z investic, která vám pomůže s diverzifikací vašeho portfolia.

Nevýhody P2P investic:

 • Nízká likvidita: Půjčky jsou dlouhodobou záležitostí. Když půjčíte na úvěr, který se bude splácet 7 let, dřív své peníze neuvidíte.
 • Etika: Některé úvěry dosahují RPSN ve výši, která rozhodně není „slušná“.
 • Neví se, co bude: P2P půjčky nejsou na trhu dost dlouho na to, aby se vědělo, co se stane, kdyby přišla finanční recese.
 • Možný krach: I když se to platformy snaží minimalizovat, jisté riziko krachu je zde vždy.
 • Poplatky: Někdy jsou poplatky ukryty tak, že si jich ani nevšimnete, jinde je přiznávají. Téměř vždy tam ale jsou.
 • Daně: Při investici do P2P půjček musíte svůj zisk danit.

Proč investovat do P2P půjček?

Je to jednoduché a rychlé. U spousty platforem k tomu nepotřebujete mnoho peněz. Jde o skvělý způsob, jak můžete diverzifikovat své portfolio. Zhodnocení pak může být velmi příjemné. P2P investice jsou relativně bezpečné. Platformy jsou pod dohledem podobně jako nebankovní společnosti. Půjčky nefinancují penězi svými, ale svých investorů.

Kam můžete investovat?

V případě P2P půjček můžete investovat do běžných spotřebitelských úvěrů, které se používají na rekonstrukci, koupi auta. Zkrátka na cokoliv. Další možností je investice do rychlých půjček – pro ně je běžná krátká doba splatnosti.

Investovat můžete i do podnikatelských úvěrů a do nemovitostí.

Zdroj: financer.com, tradecz.cz, penize.cz, finex.cz