Oblíbenou zeleninu si v zimě můžete snadno vypěstovat i ve vlastním bytě. Výhodou je, že ušetříte za nákup předražené zeleniny ze supermarketu a zásobu vitaminů, minerálů a vlákniny máte kdykoliv po ruce. Pěstování bude snazší, pokud máte zimní zahradu, ale bohatě postačí i světlý parapet, nejlépe orientovaný na jižní stranu.

Bohatým zdrojem hodnotných látek jsou přes zimu nejrůznější výhonky a klíčky, z truhlíků a květináčů pak kromě bylinek a zeleninových natí (celer, petržel) můžete při správné péči sklízet i rajčata.

Jídelníček v zimě skvěle zpestří nejrůznější klíčky a výhonky, na které si můžete pořídit i speciální nakličovací misky a sestavy. Naklíčit jdou semínka hrachu, cizrny, čočky, pohanky, slunečnice, vojtěšky. Oblíbený je i ječmen, pšenice, sezam, chia semínka, lněná semínka a mnoho dalších.

Zdroj: Youtube

Pěstování salátu

Doma za oknem můžete celoročně pěstovat také salát. Hlávkový se k tomu nehodí, doporučují se například odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova. Postup je snadný. Stačí do truhlíku s vhodným substrátem vysít semínka a za 6 až 8 týdnů můžete sklízet. Snadno vzejde také rukola, řeřicha nebo pažitka.

Pěstování hub doma

Doma můžete pěstovat také houby, ať už hlívu ústřičnou, žampiony, či další druhy. K pěstování budete kromě nádoby či pytle potřebovat také sadbu hub a vhodný substrát, jehož složení se může lišit druh od druhu. Návodů na pěstování je na internetu celá řada a k dostání jsou i kompletní pěstební sady.

Pěstování rajčat v zimě

Pěstování rajčat v zimě je pro pěstitele výzvou. Kromě toho, že potřebují až 14 hodin denně světla, jsou i citlivá na teplotu. Šanci na úrodu tak podstatně zvýšíte, když rostlinám poskytnete speciální místnost nebo box s vhodnými podmínkami a nejlépe regulovatelnou teplotou.

Pro růst rajčatům vyhovuje teplota ideálně těsně pod hranicí 20 stupňů Celsia. Květy ale chtějí tepla více: 25 až 30 stupňů. Je jim také nutné zajistit opylování – prášek přeneste z květu na květ štětečkem nebo vatovou tyčinkou.

Rajčatová semínka se sejí do hloubky 1 cm. Hlínu udržujte lehce vlhkou, klidně zavlažujte rozprašovačem. Když má rostlina cca 10 centimetrů, potřebuje už vlastní květináč. Abyste úrodu měli k dispozici čerstvou během celé zimy, sejte semínka na etapy: co dva týdny část. Sklízet pak budete taky průběžně.

Zdroj: specialnizahradnictvi.cz, prima-receptar.cz, microfeeld.cz